October 28, 2013 - 0 Коментари

На вчерашните квалификациски натпревари за пласман на ЕП во Унгарија и Хрватска, свој придонес во репрезентативните настапи дадоа и ракометарките на Вардар СЦБТ кои се дел од овој циклус. Во натпреварите од второто коло, најмногу...

Повеќе
October 28, 2013 - 0 Коментари

Атлетика – љубљански Маратон Кокан Ајановски од АК Работнички од Скопје имаше одличен настап на маратонот во Љубљана. Со време од 1.14.32 беше осми во полумаратонската трка и прв во неговата старосна категорија. Во конкуренција...

Повеќе
October 28, 2013 - 0 Коментари

Пишувањето на дел од играчите кладилничари дека средбата Македонија Ѓорче Петров-Вардар 1:3 (1:0) е наместена беше причина фудбалерот на Вардар, Влатко Гроздановски да се огласи на својата ФБ страница со следниот статус: Абе луѓе кладилниците...

Повеќе
October 28, 2013 - 0 Коментари

Одбојка- Прва лига (жени) Стартуваше првенството на Македонија во конкуренција на одбојкарки. Форца Волеј убедливо славеше на гостувањето со освојувачот на купот Македонија Микс со 0:3 (18:25, 16:25, 19:25). Убедлива победа со која во голема...

Повеќе
October 28, 2013 - 0 Коментари

Она што можат одредени самонаречени новинари да го сторат на штета на еден спортски колектив е нависитна жално. Немаме намера да ја браниме навивачката група „Фемили“, но во овој случај навистина тие воопшто не се...

Повеќе
October 28, 2013 - 0 Коментари

Самиот резултат зборува за одност на силите на тренот. Кочани во дебитански настап во Втората македонска футсал лига славеше победа од 7:2 против тимот на „Фифи“. Гостите од Пробиштип први дојдоа до предност  на полувремето...

Повеќе
October 28, 2013 - 0 Коментари

Борење:  17-тиот Меморијален турнир „Андонов – Кочев“. Денеска во Кочани ќе се одржи  17-тиот Меморијален турнир во борење слободен стил „Андонов – Кочев“. Организатор на турнирот е БК „Спартак„ од Кочани. Истиот е  во чест на...

Повеќе
October 28, 2013 - 0 Коментари

 Девета победа на Локомотив Пловдив во Првата Бугарска фудбалска лига (А ПГФ).  Во рамките од 14-то коло популарниот Локо беше подобар од тимот на ЦСКА Софија со резултат 1:0. Стрелец на голот беше Гади. Во стручниот...

Повеќе
October 27, 2013 - 0 Коментари

Екипата на работнички балгодарени на пеколниот финиш славеше убедлива победа од 88:72 (21:23-17:19-20:16-30:14) во дебрито на колото со Куманово. Соколов и Брчков постигнаа по 19 поени, а Симоновски уфрли 14. Средбата помина во враќање на...

Повеќе
October 27, 2013 - 0 Коментари

Натпреварот во Радовиш помина во знакот на инциденот помеѓу домашната публика и охирдските навивачи „Рибари“. По интервенцијата на домашната полиција беа отстранети од салата, а дел од нив беа на разговор во полицијата. Најпрво голем...

Повеќе
October 27, 2013 - 0 Коментари

Познатата осигурителна компанија “Евроинс Осигурување“ е новиот спонзор на Ракометната Академија на Металург. Потекнува од некогашната осигурителна куќа Макошпед Осигурување АД Скопје, која во март 2008 година го продаде мнозинскиот пакет на акции на компанијата...

Повеќе
October 27, 2013 - 0 Коментари

8. коло, СЕХА Газпром лига (фото галерија) Не се повтори ПСЖ ЗАГРЕБ – Загрепска Арена, Гледачи: 4.573 Судии: Бруновски / Чанда (Словачка) Загреб-Вардар 30:29 (15:15) Загреб: Ивиќ (12 одб.), Стевановиќ (1 одб.), Мариќ 1, Михиќ...

Повеќе
October 27, 2013 - 0 Коментари

МЗТ Скопје Аеродром-Партизан 69:70 (21:16-14:20-16:19-18:15) СЦ “Борис Трајковски“ во Скопје, Гледачи: 5.000, Судии: Пукл, Дозаи, Јововиќ. МЗТ Скопје Аеродром: О. Стојановски, Синовец 14, Марковски 2, Костоски 14, Лучиќ 6, Гечевски, Младеновски, Чековски 10, Оташевиќ 16,...

Повеќе
October 27, 2013 - 0 Коментари

Во Домот на културата „Григор Прличев“ во  Охрид се одржа  Државното првенство во боди билдинг и фитнес.  Апсолутен победник на ова натпреварување е Зоран Колевски од Демир Хисар. Охриѓани имаа убава можност да јавидат елитата на македонскиот...

Повеќе
October 27, 2013 - 0 Коментари

Претседателот на Ракометната федерација на Македонија (РФМ) Живко Мукаетов и генералниот секрeтар, Филип Милошевски се дел од конгресот на Интернационалната ракометна федерација (ИХФ) во Доха. Во иднина нашиот генрален секретар ќе биде член на Арбитражната...

Повеќе
October 27, 2013 - 0 Коментари

Од нашите интернационалци во Белгија единствената победа ја имаше репрезентивниот голман Томе Пачовски. Сепак „македонското дерби“ помина во знакот на ланскиот голгетер на Првата македонска фудбалска лига Јове Костовски. Фудбалерот на Лаувен постигна два гола...

Повеќе