October 9, 2013 - 0 Коментари

Заминувањето на Зоран Кастратовиќ од местото Шеф на стручниот Штаб на РК „Вардар“ е топ тема во спортските разговори не само во Македонија него на секаде. Сите портали, особено оние со акцент на ракометот ја...

Повеќе
October 9, 2013 - 0 Коментари

Кугларскиот клуб Макпетрол како носител на сребрениот медал од неодамна завршениот НБЦ куп се стекна со право да настапи во Лигата на Шампионите. Тие во првото коло за противник го имаат австрискиот шампион Фоит Сент...

Повеќе
October 9, 2013 - 0 Коментари

Прв пат во историјата макаедонската репрезентивна одбојка во машка конкуренција ќе настапи во завршната фаза за еден кавлификациски циклус за СП првенство. Противници на „црвено-жолтите“ во групата „Ј“ се: Србија, Португалија и Словенија. Макеодонија е...

Повеќе
October 9, 2013 - 0 Коментари

Еден од најдобрите Германски играчи за врска во едно и капитен на Баерн во слободно време обожава да игра кошарка. За сите њубители на двата спорта Бастијан ни подари еден потег кој го можат само...

Повеќе
October 9, 2013 - 0 Коментари

Приказната за Надал и допингот добива нова насока. “Дејли Мејл” објавува дека всушност Шпанецот користел некој вид на терапија која не е дозволена. Имено таков тип на терапија бил забранет во 2010 година, но по...

Повеќе
October 9, 2013 - 0 Коментари

Спортскиот портал tip.com.mk ја корисит оваа прилика да му го честита 35 роденден на голманот на Металург и српскиот национален тим, Дарко Станиќ. Во оваа прлика му посакуваме пред се здравје и долг живот. Да...

Повеќе
October 9, 2013 - 0 Коментари

Во Јагодина за само 1000 денари. Нашите репрезентативци се во Скопје и се подготвуваат за претстојниот натпревар во Кардиф. На неколку дена пред поаѓањето, покрај редовните тренинзи, беа расположени за интервјуа и фотографирање со фанови....

Повеќе
October 9, 2013 - 0 Коментари

На 5 и 6 окотмври 2013 во Перник-град на 40 километри од Софија беше одржан натревар во прецизно слетување. Огромен успех на нашиот претставник „Делта“ од Прилеп. Во Бугарија-држвата која е велесила во овој спорт...

Повеќе
October 8, 2013 - 0 Коментари

   Бајрамовска по писмен пат ја извести Ракометната Федерација на Македонија дека повеќе нема да може да одговори на репрезентивните обврски. Одлуката да стави крај на настапите во репрезентацијата на Македонија, е донесена по големо размислување...

Повеќе
October 8, 2013 - 0 Коментари

Гледачи го нападнаа судијата Димитров Големото футсал дерби Железарец- Јувентус Серавава не го дочека крајот. Натреварот е прекинат од кога гостинските навивачи физички го нападнале судијата Горан Димитров од Кавадарци. Убедливото водство од 4-0 на...

Повеќе
October 8, 2013 - 0 Коментари

Масовноста на женскиот фудбале е огормен плус за Фудбалската Федерација на Македонија. Но разликата во класа е очигледна во однос на водечките екипи и оние „тазе формираните“. Како резултат на оваа е огорманта ефикасност Главна...

Повеќе
October 8, 2013 - 0 Коментари

Во еден дуел против макеоднскиот шампион МЗТ Скопје Аерoдром македонскиот репрезентативец Ивица Димчевски заработи незгодна повреда. Скинатиот преде вкрстен лигамент значеше операција и пауза нешто подолго отсуство од кошаркарските терени. Прво следеше операцијата кај доктор...

Повеќе
October 8, 2013 - 0 Коментари

Превземено од официјалниот сајт на Вардар Фудбалскиот клуб Вардар АД Скопје заради почитувањето на спортската новинарска професија, како и максималното професионално почитување на новинарските ставови на сите спортски новинари кои пофално или критички (позитивно или...

Повеќе
October 8, 2013 - 0 Коментари

Стопостотен учинок и успешен настап за Македонија на првенството по бразилско џиу џиу кое се одржа изминатиот викенд во Хрватска. Натпреварувачкиот тим по бразилско џиу џицу „Карлос Маја“ настапи со 5 натпреварувачи и сите се...

Повеќе
October 8, 2013 - 0 Коментари

Првиот натпревар во предсезоната Перо Антиќ со тимот на Аталанта го одиграа против актуелниот првак Мајами Хит и загубија со 5 поена разлика (92:87). Антиќ играше 16 минитуи во кој постигна 3 поена, 4 скока...

Повеќе
October 7, 2013 - 0 Коментари

Штипијани пред „одбрана на тронот“ Тетово беше домаќин на претпоследното коло од македонска Баргала бокс лига. Токму боксерите на Баргала со 124 бода се убедливо на првото место и следната недела се очекува официјално да...

Повеќе