Работнички, Пелистер и Шкендија ги добија противниците во ЛЕ

Македонските клубови кои ова лето ќе играат во квалификациите на Лигата на Европа ги добија своите противници.

Работнички, како носител во групата 5 ќе игра против Тре Пене од Сан Марино. Работнички е домаќин на првиот натпревар на 29-ти јуни, а реваншот е на 6-ти јули.

Пелистер од групата 2 го доби за противник Лех Познањ oд Полска. Првите натпревари ќе се играат на 29-ти јуни, а реваншите се на 6-ти јули. Пелистер ќе биде домаќин на стадионот „Младост“ во Струмица, а првиот дуел го игра на гости.

Шкендија, пак, од групата 1 го доби за противник тимот на Дачија Кишинев од Молдавија. Првиот меч е на гостински терен на 29-ти јуни, додека реваншот е на домашен терен, поточно на стадионот „Младост“ во Струмица на 6-ти јули.

Еве ги сите натпревари од првото квалификациско коло:

Тагови