Русите прават ракометен гигант, прво засилување Деревен
Објавено на 03/08/2017 | МЕЃУНАРОДЕН СПОРТ, РАКОМЕТ

Еден од најпознатите руски спортски клубови – ФК Спартак Москва, сега ќе има ракометна верзија преку ракометната екипа. Претседателот на руската ракометна федерација – го пренесе на денешната прес-конференција во рускиот главен град, името на новиот ракометен проект со кој веќе се поврзани имиња како Александар Черноиванов, Олег Скогинцев, Егор Евдокимов, Дмитриј Шелестјуков, Илија Рјабов со Тренер Василиј Филипов, како и поранешниот играч на наш Вардар – Александар Деревен.

Клубот е создаден со поддршка на ИФС Спартак, московската ракометна федерација, меѓународниот спортски клуб Спартак, фудбалскиот клуб Спартак Москва, хокеј и мини-фудбал Спартак.

Тагови