Шпанија има нов селектор

Published On 24/08/2016 » 468 Views» МЕЃУНАРОДЕН СПОРТ, РАКОМЕТ

Шпанскиoт стратег Жорди Рибера ја превзема клупата на шпанскиот национален тим, кој е без тренер од април, по повлекувањето на Маноло Каденас по трагичниот крај на квалификациите за Олимписките игри.

Рибера доаѓа од тимот на “кариоките” кој ги предводеше на Олимпијадата во Рио доведе, а ги водеше во два наврати, 2004 и 2008 година.

Рибера го водеше и Адемар Леон во периодот меѓу 2007 и 2011 година и Аргентина во 2004 година.

Share this post
Tags

Comments are closed.