Преглед на "АБА лига" Tag
October 17, 2017 - 0 Коментари

Тимот кој ги совлад во претходните два круга на Аба Лигата Будуќност и Цедевита падна на домашен терен од нашиот МЗТ Скопје. Последниот натпревар од четвртото коло на регионалната кошаркарска лига се одигра во Лакташи,...

Повеќе
July 25, 2017 - 0 Коментари

Собранието на Јадранската лига (AБA) го суспендира македонскиот тим Карпош Соколи за пет години од сите натпреварувања организирани од страна на АБА лигата поради несоодветна изјава на претседателот на клубот. Карпош претходно беше казнет со...

Повеќе
July 17, 2017 - 0 Коментари

Регионалната кошаркарска лига (АБА) го казни македонски клуб Карпош Соколи поради изјавите во медиумите на претседателот Огњен Дедиќ. Од АБА лигата велат дека Карпош е казнет со 12.000 евра за изјавата на претседалот со која...

Повеќе
June 18, 2017 - 0 Коментари

Регионалната кошаркарска Јадранска – АБА лига ја најави листата на клубови кои ќе учествуваат во ова натпреварување во сезоната 2017/18. Меѓу 12-те клубови од регионот, вклучувајќи ги и шесте национални шампиони, ќе биде и нашиот...

Повеќе
May 25, 2017 - 0 Коментари

Управниот одбор на кошаркарскта Јадранската лига одлучи дека од следната сезона во оваа конкуренција ќе бидат вклучени 12 екипи (наместо 14), како и ќе се воведе јуниорска конкуренција, и Супер Куп. Ова значи дека Србија и...

Повеќе
April 17, 2017 - 0 Коментари

Црвена Ѕвезда успеа да ја совлада Цедевита и тоа со убедливи 3:0 и да слави нова титула во АБА лигата, и со тоа обезбеди по петти пат по ред учество во Евролигата! Еве ги и најинтересните...

Повеќе
April 13, 2017 - 0 Коментари

Црвена Ѕвезда успеа и по трет пат во четири дена да ја совлада Цедевита и тоа со убедливи 3:0 и да слави нова титула во АБА лигата. Денеска во Загреб Звезда победи со 61:77 (18:22,...

Повеќе
March 6, 2017 - 0 Коментари

МЗТ Скопје загуби кај Будуќност во 25-то коло од регионалната кошаркарска Аба лигам во меч кој се одигра во Подгорица, со убедливи 92:61 (22:22, 21:14, 34:16, 15:9), и со тоа ја продлабочи кризата во јадранската лига....

Повеќе
February 14, 2017 - 0 Коментари

Шампионот на Србија и регионалната АБА лигата Црвена Звезда го совлада нашиот Карпош Соколи во натпреварот 23-от круг на АБА лига. Црвена Звезда ја запиша 22-та победа во регионалниот шампионат, откако му го нанесе на...

Повеќе
February 12, 2017 - 0 Коментари

Кошаркарите на МЗТ Скопје го надиграа словенечкиот состав на Крка со 89:65 во нивниот дом, во рамките на 22-от круг од регионалната Аба Лига. Џош Скот беше одличен со 24 поени и 13 скока, и е...

Повеќе
January 20, 2017 - 0 Коментари

Дербито на Скопје во 19-от круг во регионалната кошаркарска лига, го доби тимот на Карпош Соколи, кој го порази МЗТ Скопје со резултат од 77:74 (14:17, 17:17, 18:12, 28:28), и стигнаа до втора по ред победа...

Повеќе
January 14, 2017 - 0 Коментари

Карпош Соколи дојде до нова победа во Аба лигата, откако во Скопје падна Цибона – 76:70. Со оваа победа нашиот тим рипна на 8-та позиција на табелата со 24 бода. Првата четвртина мина многу израмнето,...

Повеќе
January 13, 2017 - 0 Коментари

Мзт Скопје дојде до нова победа во Аба лигата, откако во Скопје падна Задар со 92:65. Натпреварот почна добро за македонскиот шампион, и веќе на стартот плус седум, а на крајот на првата четвртина 24:19....

Повеќе
December 18, 2016 - 0 Коментари

Карпош Соколи ја запиша четвртата победа во регионалната Аба лига, откако во Скопје славеа над словенечка Крка со убедливи 83:56 (40:26). Најефикасен во нашиот тим беше Драган Лабовиќ со 24 поени, а Зоран Вркиќ заврши...

Повеќе
December 17, 2016 - 0 Коментари

Eвролигашот Црвена Звезда стигна до 14-та победа во Аба лигата, откако го победи нашиот МЗТ Скопје со 73:93 (16:21, 19:22, 15:30 и 23:20 ). МЗТ е 11-ти со 18 бода. Во салата Борис Трајковски, беше...

Повеќе
December 10, 2016 - 0 Коментари

Карпош Соколи стигна до третата победа во Аба лигата, откако во 13-то коло ја победи Мега Лекс со 75:72 во Скопје. Карпош со оваа победа го рипна тимот на ФМП, кој сега е последен на...

Повеќе