Преглед на "АБА лига" Tag
October 9, 2016 - 0 Коментари

Македонскиот кошаркарски шампион МЗТ Скопје го запиша и четвртиот пораз во АБА лигата, и тоа најнесреќниот по две продолженија против Цибона со 85:89. Цибона е на третата позиција со 7 бода, а МЗТ предпоследен без...

Повеќе
October 7, 2016 - 0 Коментари

Екипата на Карпош Соколи го претрпе и третиот пораз во Аба лигата, откако загуби на гостувањето кај Морнар со 83:59. Пресудни беа првата и четвратата четвртина во кои нашиот тим убедливо загуби. Црногорците одлично го...

Повеќе
October 6, 2016 - 0 Коментари

Македонскиот шампион МЗТ Скопје го запиша и третиот пораз во АБА лигата во третиот натпревар, откако загуби од српските екипи Партизан и Црвена Звезда, сега нов пораз, на тешкото гостување кај Цедевита со 82:61. Цедевита...

Повеќе
October 5, 2016 - 0 Коментари

Карпош Соколи го забележаа и вториот пораз во АБА лигата во второто коло, откако дома загубија од Игокеа со 79:84. Македонскиот тим единствено беше конкурентен во второто полувреме, но се чини дека пресуди првото кое...

Повеќе
October 1, 2016 - 0 Коментари

Карпош Соколи со пораз дебитираше во АБА лигата, откако загуби на гостувањето во Словенија со 81:64. Катастрофаланата игра во првиот дел се чини го одлучи победникот, иако Карпош проба да се врати во второто полувреме,...

Повеќе
September 30, 2016 - 0 Коментари

МЗТ Скопје поразен во првиот натпревар во АБА лигата оваа сезона од евролигашот Црвена Звезда со 91:69. Македонскиот шампион немаше никакви шанси, и загуби во три од четирите четвртини, а последната ја доби со еден...

Повеќе
September 29, 2016 - 0 Коментари

Еден од фаворитите за трофејот во следната сезона, тимот на Цедевита Загреб со пораз ја започна новата сезона во АБА лигата, откако тимот на Будуќност како гостин триумфираше со резултат од 80:70, благодарение на брилијантната игра...

Повеќе
August 10, 2016 - 0 Коментари

Регионалнoто кошаркарско натпреварување Аба лига следната сезона ќе има 14 клубови. До почетокот на новата сезона во регионалната кошаркарска лига има помалку од два месеци, и веќе се познати потенцијалните клубови кои ќе се натпреваруваат...

Повеќе
March 6, 2016 - 0 Коментари

Во натпревар каде и двата тима немаа некој посебен мотив, Цедевита ја оправда улогата на фаворит и лесно се справи со МЗТ во Загреб. (89:64). Миро Билан и Вокер кај домаќините беа најефикасни со по 16...

Повеќе
February 26, 2016 - 0 Коментари

Мзт Скопје го доби натпреварот на сезоната како што беше претставуван против Тајфун со 77:70, и со тоа обезбеди опстанок во Аба Лигата. Одличната игра на нашиот кошаркарски шампион во второто полувреме резултираше со 10-та...

Повеќе
February 12, 2016 - 0 Коментари

Нашиот кошаркарски шампион влезе во една лоша серија во Аба Лигата и го запиша и третиот последователен пораз, откако вечерва беше поразен од хрватскиот тим Задар со 84-72. МЗТ кој имаше водство само на почетокот...

Повеќе
January 16, 2016 - 0 Коментари

Кошаркарите на МЗТ го запишаа и 12 пораз сезонава во Аба Лигата, овој пат во Хрватска од Цибона 68-62. По кој знае кој пат сезонава за МЗТ кобно беше второто полувреме, откако во првото имаа...

Повеќе
October 18, 2014 - 0 Коментари

Македонскиот кошаркарски шампион во четвртиот натпревар од АБА лигата дојде до триумф против унгарскиот состав на Шолнок со резултат 74:58 во СЦ “Јане Сандански“ во Скопје. Тренерот на МЗТ Скопје Аеродром, Врбица Стефанов: “Не треба...

Повеќе
October 18, 2014 - 0 Коментари

Во четвртиот натпревар од новата сезона во АБА кошаркарската лига македонскиот шампион МЗТ Скопје Аеродром на домашен терен дојде до втората победа овојпат над Шолнок со резултат 74:58. Ова воедно беше и успешно деби на...

Повеќе
October 18, 2014 - 0 Коментари

Денеска македонскиот кошаркарски шампион ќе го одигра четвртиот натпревар оваа сезона во АБА лигата. Денеска со почеток од 21:00 ч. во СЦ “Јане Сандански“ во Скопје ќе го пречека составот на Шолнок од Унгарија, а...

Повеќе
October 17, 2014 - 0 Коментари

Со македонската кошаркарска легенда на чело на стручниот штаб Врбица Стефанов, нашиот шампион МЗТ Скопје Аеродром ќе се бори за втората победа оваа сезона во АБА лигата. “Најпрвин се заблагодарувам на поддршката на сите оние...

Повеќе