Преглед на "ATP" Tag
March 25, 2018 - 0 Коментари

Прворангираниот тенисер на АТП листата, легендарниот Роџер Федерер загуби во второто коло на Мастерсот во Мајами и со тоа го загуби престолот на АТП....

Повеќе
February 17, 2018 - 0 Коментари

Роџер Федерер испиша историја тешко достижна за било кој друг тенисер, искачувајќи се повторно на првото место на АТП ранг листата. Федекс уште еднаш потврди дека е убедливо најдобриот тенисер на денешницата, уривајќи нов рекорд...

Повеќе
October 17, 2017 - 0 Коментари

Австриската тениска ѕвезда Доминик Тим е четвртиот сигурен учесник во последниот за годината турнир финалето на АТП, кој ќе се одржи меѓу 12-ти и 19-ти ноември во Лондон. 24-годишниот австриец се приклучува на другите со...

Повеќе
October 9, 2017 - 0 Коментари

Белгиецот Давид Гофен го освои турнирот по тенис во јапонската престолнина Токио со награден фонд од 1,7 милиони долари и се врати во топ 10 на светската АТП листа. Гофен го победи французинот Адријан Манарино...

Повеќе
September 25, 2017 - 0 Коментари

Рожер Федерер го освои првото издание на Купот Лавер во Прага откако го победи Ник Кирјос во решавачкиот судир – 4:6, 7:6(6), 11:9. Пред тоа, во друг неделен натпревар, Александар Зверев победи со 6:4, 6:4...

Повеќе
September 25, 2017 - 0 Коментари

Германскиот тенисер Петар Гојович го освои турнирот во сала во францускиот град Мец со награден фонд од 540.300 евра. Квалификантот триумфираше во финалето на дебитантскиот турнир со 7:5, 6:2 над домаќинот Бенуа Пер. 28-годишниот германец,...

Повеќе
September 25, 2017 - 0 Коментари

Дамир Џумхур од Босна и Херцеговина победи на тенискиот турнир во рускиот град Санкт Петербург со награда од 1 милион долари. Тој го порази Фабио Фонини со 3:6, 6:4, 6:2 и го достигна својот прв...

Повеќе
August 23, 2017 - 0 Коментари

Еден натпревар со најдобриот украински тенисер Александар Долгополов е испитуван од Тенискиот интегритет (ТИУ) поради сомневање за местење. Дуелот е од првиот круг на турнирот Винстон-Салем и во него се рангираше бројот 63 на светската...

Повеќе
August 15, 2017 - 0 Коментари

Рекордерoт по титули од Гренд слем Роџер Федерер го одби учеството од турнирот од сериите “Мастерс” во Синсинати, што значи дека од следната недела Рафаел Надал ќе е новиот лидер во светската АТП. Швајцарскиот тенисер...

Повеќе
August 14, 2017 - 0 Коментари

Александар Зверев постигна изненадувачка победа на турнирот од сериите Мастерс во Монтреал. 20-годишниот германец победи против големиот Роџер Федерер со убедливи 6:3, 6:4 во финалето. Зверев одигра одлична игра и не му даде шанса на...

Повеќе
August 10, 2017 - 0 Коментари

Лидерот на светската АТП листа по тенис Енди Мареј од Велика Британија го откажа учеството и на турнирот од сериите “Мастерс” во Синсинати (САД) поради повреда. Тој има проблем со повреда на колкот, која го измачува...

Повеќе
August 7, 2017 - 0 Коментари

Американецот Сем Квери ja освои двојната титула во Мексико, откако победи со 6:3, 3:6, 6:2 Танаси Кокинакис во финалето на турнирот во Лос Кабос. Во месец март тој го совлада Рафаел Надал за титулата од...

Повеќе
August 7, 2017 - 0 Коментари

Германскиот тинејџер Александар Зверев стана најмладиот шампион на тенискиот турнир од сериите АТР 500 во Вашингтон, откако го победи со 6:4, 6:4 Јужно африканецот Кевин Андерсон во финалето. Така 20-годишниот германец го освои четвртото признание...

Повеќе
July 31, 2017 - 0 Коментари

Леонардо Мајер победи на турнирот во Хамбург-Германија со награден фонд 1.5 милиони евра. Во финалето шампионот од 2014 година победи со 6:4, 4:6, 6:3 против претставникот на домаќините Флоријан Мајер за речиси два часа на...

Повеќе
July 31, 2017 - 0 Коментари

Џон Иснер ја освои четвртата титула на турнирот во тенис во Атланта со награден фонд 643 илјади долари. Американецот ја израдува локалната публика со победа во финалето над сонародникот Рајан Харисон со 7:6 (6), 7:6...

Повеќе
July 30, 2017 - 0 Коментари

Италијанецот Фабио Фонини го освои турнирот по тенис во швајцарскиот град Гшаад со награден фонд 482 илјади евра. Тој славеше над германскиот квалификант Јаник Ханфман со 6:4, 7:5 по малку повеќе од еден час и...

Повеќе