Преглед на "bufon" Tag
May 17, 2018 - 0 Коментари

Легендарниот италијански голман Џанлуиџи Буфон денеска на посебна прес конференција соопшти дека по 17 години си заминува од Јувентус....

Повеќе
October 7, 2017 - 0 Коментари

Италија долго ќе ја памети Македонија и Александар Трајковски ако не обезбеди Мундијал во Русија 2018. “Азурите” одиграа 1:1 со Македонија во квалификационен меч на Светското првенство на Олимпико во Торино. Головите ги постигнаа Ѓорѓо Кјелини...

Повеќе
June 4, 2017 - 0 Коментари

Џанулиџи Буфон вчера имаше шанса да стане највозрасниот фудбалер кој го подигнал пехарот во Лигата на Шампионите и еден од ретките кој ги освоил речиси сите можни трофеи. Сепак на една сезона пред пензионирањето Џиџи...

Повеќе
June 4, 2017 - 0 Коментари

Проклетството на Јувентус и Џанлуиџи Буфон и натаму продолжува. Седмо загубено финале за Јувентус, далеку повеќе од било кој клуб и трето за Буфон кој никако да успее да го склопи мозаикот на трофеи со...

Повеќе
April 12, 2017 - 0 Коментари

Легендата на Јувентус Џанлуиџи Буфон веќе е на второто место во рангирањето на голманите со најмногу одиграни натпревари во Лигата на шампионите. Синоќа тој го запиша својот натпревар број 112 на турнирот – еден повеќе...

Повеќе
April 3, 2017 - 0 Коментари

...

Повеќе
March 1, 2017 - 0 Коментари

Светската фудбалска опсерваторија CIES направи студија во првенствата во Европа за тоа кои активни играчи се најлојални кон тимовите и играле само за еден тим. Не е изненадување дека тоа се легендата на Рома Франческо...

Повеќе
November 16, 2016 - 0 Коментари

Пријателската средба на Италија и Германија беше 167 натпревар за Џанлуиџи Буфон во дресот на “Азурите”. Тој најави дека ќе ги брани боите на својата земја и на претстојното Светско првенство во Русија во 2018 година,...

Повеќе
November 14, 2016 - 0 Коментари

Легендарниот голман на Италија Џанлуиџи Буфон даде автограм на фан за време на натпреварот на четирикратниот светски шампиони од квалификациите за СП 2018 кај Лихтенштајн. “Азурите” победи со 4:0 како гостин натпреварот од групата Г...

Повеќе
November 5, 2016 - 0 Коментари

Џанлуиџи Буфон доколку настапи на утрешното гостување на Јувентус во Верона кај Киево ќе го забележи 600. настап во Серија А. Со настап на Бентегоди утре, Буфон ќе влезе во клубот “600” каде во моментов...

Повеќе
October 19, 2016 - 0 Коментари

Голманот на Јувентус Џанлуиџи Буфон одговори на прекрасен начин на критиките на кои беше подложен во последната недела. Тој му донесе на Јувентус победа на гостувањето кај Лион, откако одбрани пенал на Лаказет во првото...

Повеќе
October 10, 2016 - 0 Коментари

Капитенот на Италија Џанлуиџи Буфон беше доста критичен кон своите соиграчи откако дојдоа до тешка победа со 3:2 над Македонија во Скопје. Според него тимот постигнал повеќе во овој натпревар од она што го заслужил....

Повеќе
September 2, 2016 - 0 Коментари

Францускиот печат го преплави со пофалби легендарниот голман Џанлуиџи Буфон кој се вмеша при обидот на италијански навивачите да ја исвиркаат француската химна пред контролниот натпревар меѓу Италија – Франција (1:3) во Бари синоќа. “Буфон...

Повеќе
July 16, 2016 - 0 Коментари

Екипата на Јувентус го објави списокот на фудбалери кои ќе патуваат на турнејата во Австралија каде Јувентус ќе одигра три пријателски натпревари и тоа против екипите на Мелбурн, Тотенхем и Јужна Кина. Во составот меѓудругите...

Повеќе
July 3, 2016 - 0 Коментари

Еден од главните вчерашни актери во пенал рулетот, Џанлуиџи Буфон по завршувањето на натпреварот со солзи во очите го доживеа елиминирањето од Германија во 1/4 финалето од Европското Првенство. Иако претходно го елиминираа Европскиот првак...

Повеќе
April 11, 2016 - 0 Коментари

Velhos são os trapos: A fantastica defesa de… by melhoresvideospt...

Повеќе