Преглед на "донарума" Tag
April 17, 2018 - 0 Коментари

По рекордните трансфери на Нејмар и Килиан Мбапе во нападот, екипата на ПСЖ реши примарен таргет да биде ангажман на екстра голман во текот на летото....

Повеќе
June 19, 2017 - 0 Коментари

Гневот, особено на навивачите на Милан кон Џанлуиџи Донарума никако не стивнува. Откако пред неколку денови беше обелоденото дека најталентираниот голман во моментов нема да го продолжи договорот со Милан и дека воопшто не седнал...

Повеќе
June 16, 2017 - 0 Коментари

Разочарувањето кај навивачите на Милан по веста дека Донарума одбил да го продолжи договорот со Милан сеуште е големо. Италијанските медиуми веднаш по ооваа вест почнаа да шпекулираат со можните наследници на најталентираниот голман во...

Повеќе
April 5, 2017 - 0 Коментари

Манчестер Сити може да го собори рекордот на градскиот ривал Јунајтед и да плати над 100 милиони фунти за еден играч во наредниот преоден рок. Во моментов најскапиот фудбалер во светот е Пол Погба, за...

Повеќе
March 29, 2017 - 0 Коментари

Младиот голман на Милан Џанлуиџи Донарума влезе во историјата во пријателскиот натпревар на Италија против Холандија. Донарума, кој минатиот месец наполни 18 години, беше во почетниот состав на четирикратниот светски шампиони против “лалињата”.  На овој...

Повеќе
March 16, 2017 - 0 Коментари

Младиот голман на Милан Џанлуиџи Донарума го отфрлил предлог да премине во шпанскиот фудбалски гигант Реал Мадрид, пишува “Кориере дело Спорт”. 18-годишниот голман сака да ја продолжи кариерата кај “росонерите”. Тој пред неколку денови јасно...

Повеќе
March 11, 2017 - 0 Коментари

Јувентус ја продолжи рекордната серија од домаќински победи во Серија А и таа веќе брои 31 натпревар. Во дербито од 28-тото коло “бјанконерите” контроверзно го победија Милан со 2:1, со гол во 97-та минута, при...

Повеќе
November 17, 2016 - 0 Коментари

Џанлуиџи Донарума е голманот за кого се збори во последните години. Роден е во 1999 година, и со само 16 години го направи своето деби во Милан. Шанса за тоа му даде Синиша Михајловиќ, кој...

Повеќе
November 16, 2016 - 0 Коментари

Џанлуиџи Донарума, најнадежниот голман, му се заблагоари на Џанлуиџи Буфон за неодамнешната изјава во која тој изјави дека “Донарума нема потреба да премине во голем клуб бидејќи веќе игра во таков клуб “. “Имам многу...

Повеќе
November 12, 2016 - 0 Коментари

Младиот и талентиран голман на Милан, Џанлуиџи Донарума е на радарот на Пеп Гвардиола и Манчестер Сити. 17 годишниот голман благодарение на одличните настапи за Милан прерасна во клучен фудбалер за Росонерите, па оттука и...

Повеќе
October 30, 2016 - 0 Коментари

Милан победи со 1:0 против Пескара дома и се врати во првите три на италијанскиот шампионат. Единствениот гол на средбата на “Сан Сиро” го реализира Џакомо Бонавентура во 49-тата минута, што беше доволно за “росонерите”...

Повеќе
September 28, 2016 - 0 Коментари

Џанлуиџи Донарума, првиот голман на Милан се очекува да потпише нов договор со Милан и најдоцна во февруари, пред неговиот 18ти роденден. Поради правилата за должината на контактот за играчи кои немаат наполнето 18 години,...

Повеќе
September 4, 2016 - 0 Коментари

Шпанскиот весник Спорт објави дека Реал Мадрид е сериозно заинтересиран за 17 годишнио голман на Милан, Џанлуиџи Донарума. Тинејџерот дебитираше за Италија на натпреварот против Франција со што стана најмладиот репрезентативец на сениорскиот тим на...

Повеќе
September 2, 2016 - 0 Коментари

Голманотот на Милан Џанлуиџи Донарума, кој минатата сезона стана најмладиот голман во Сериа А со само 16 години, напиша нова страница на италијанскиот фудбал. Вчеравечер во пријателски натпревар против Франција кој неговата репрезентација го загуби...

Повеќе
March 30, 2016 - 0 Коментари

Медиумите во Англија објавија дека Џанлуиџи Донарума, младиот голман на Милан е желбата број еден во летниот преоден рок во случај Куртоа да го напушти тимо. 17 годишниопт италијанец е едно од откритијата на сезоната...

Повеќе
February 11, 2016 - 0 Коментари

Џанлуиџи Донарума со своите одлични настапи го привлече вниманието не само на италијанските медиуми туку и на целата спортска јавност. Овој 16 годишник кој веќе го споредуваат со Буфон и го нарекуваат “Новиот Буфон”, а...

Повеќе