Browsing the "Евролига" Tag
April 27, 2018 - 0 Comments

Најпознатиот литвански тим и актуелен шампион на оваа земја, тимот на Жалгирис е првиот патник на Ф4 турнирот во Евролигата што годинава ќе се одржи во Белград....

Read More
March 16, 2018 - 0 Comments

Денеска на програмата во Евролигата ќе се одиграат 2 натпревари Fenerbahče – CSKA Moskva (18:45) Unikaha – Panatinaikos (21:00)...

Read More
March 9, 2018 - 0 Comments

Наши предлози од Евролига:...

Read More
February 16, 2018 - 0 Comments

Лидерот на табелата во Евролигата, тимот на ЦСКА Москва донесе засилување на центарската позиција ангажирајќи го Американецот Виктор Руд. Центарот засега е привремено решение на московјани, бидејќи актуелниот договор кој го потпиша е со важност...

Read More
May 22, 2017 - 0 Comments

Центарот на Фенербахче Екпе Удох беше избран за “Најкорисен играч” на Финалната четворка во Евролигата. 208-сантиметри високиот американец беше меѓу најдобрите играчи за шампионот Фенербахче, кој го надигра во финалето Олимпијакос со 80:64. Поранешниот кошаркар...

Read More
May 21, 2017 - 0 Comments

Фенербахче славеше во финалето во најавторитетното клупско натпреварување на Стариот континент – Евролига, против грчкиот гигант Олимпијакос. Нашиот Перо Антиќ стана повторно шампион на Европа, откако тоа претходно му успеваше токму со Олимпијакос на двапати....

Read More
May 19, 2017 - 0 Comments

Фенербахче и поранешниот македонски репрезентативец Перо Антиќ се другиот учесник во финалето на Евролигата, откако денес го победија Реал Мадрид со 84:75. Кај победникот најефикасни беа Удох со 18 и Весели со 13 поени. Двоцифрени беа и...

Read More
April 29, 2017 - 0 Comments

Реал Мадрид победи како гостин против Дарушафака во Турција со 89:78 и со 3:1 во серијата се пласираше во полуфиналето на Евролигата. Во Истанбул најпрецизен беше со 17 поени и 5 асистенции Серхио Љул, а...

Read More
April 27, 2017 - 0 Comments

Реал Мадрид славеше над Дарушафака со 88:81 (46:33) како гостин и поведе со 2:1 во четвртфиналниот плејоф во Евролигата. Така на шампионите од 2015 година им треба уште една победа во преостанатите две средби, за...

Read More
April 26, 2017 - 0 Comments

Фенербахче на напиот Перо Антиќ се квалификува за Фајнал форот во Евролигата, откако славеа и по трет пат против Панатанаикос. Фенер победи со 79:61, а Боби Диксон беше најефикасен со 13 поени, Нанали имаше 12, а Богдановиќ,...

Read More
April 23, 2017 - 0 Comments

...

Read More
April 18, 2017 - 0 Comments

Турскиот шампион Фенербахче славеше во Атина со 58:71, во првиот натпревар против Панатанаикос во четврт финалето од Евролигата. Перо Антиќ не запиша поени во малата минутажа, а најпрецизен во победата беше Богдан Богдановиќ со 23 поени....

Read More
April 8, 2017 - 0 Comments

Дарушафака ја победа Црвена Ѕвезда, и веќе се познати сите парови од 1/4 финалето во Евролигата. Еве ги паровите: Реал Мадрид – Дарушафака Догус ЦСКА Москва – Басконија Олимпијакос – Анадолу Ефес Панатинаикос – Фенербахче Серијата...

Read More
April 7, 2017 - 0 Comments

Легендарниот кошаркар на Барселона, Хуан Карлос Наваро, игра доста добро и во 36-та година, но оваа сезона неговиот тим не е во можност да стигне до позицијата што води до четвртфиналето на Евролигата. Сепак, тој...

Read More
February 11, 2017 - 0 Comments

 ...

Read More
February 1, 2017 - 0 Comments

Фајналфорoт во Евролигата во 2019 година ќе биде во Москва. За последно Москва беше домаќин на ваков настан во 2005 година, кога во полу-финалето беа елиминирани од Тау Керамика, а потоа победија во битката за...

Read More