Преглед на "FIBA" Tag
October 13, 2017 - 0 Коментари

ФИБА ги промени деновите за светските квалификации во месеците ноември 2017 и февруари 2018 година, како натпреварите во споменатите “прозорци” ќе се играат во петок, а не во четврток, како што беше најавено првично. Светското...

Повеќе
September 26, 2017 - 0 Коментари

ФИБА предложи нова верзија на Евролигата, според која играчите од најдобриот европски турнир ќе бидат отсутни колку што е можно пократко од нивните клубови. Во последниве недели, па дури и месеци, меѓу двете организации има...

Повеќе
May 1, 2017 - 0 Коментари

Кошаркарите на Тенерифе, кои беа домаќини на фајнал-фор турнирот, ја освоија титулата во првата сезона на ФИБА Лигата на шампионите. Шпанскиот тим во финалето пред своите навивачи го совлада турскиот Банвит со 63:59. Третото место...

Повеќе
November 2, 2016 - 0 Коментари

Светската кошаркарска куќа, ФИБА денеска ги соопшти потенцијалните кандидати за домаќин на Светското Првенство во 2023 година. ФИБА обелодени дека во конкуренција се 11 земји и тоа Аргентина, Австралија, Германија, Хонг Конг, Израел, Јапонија, Филипини,...

Повеќе
September 18, 2016 - 0 Коментари

Завршија квалификациите за Еуробаскетот 2017, и сега може да се заклучи кој национални тимови ќе учествуваат следната година на континенталното натпреварување. Листата на учесници на Еуробаскет 2017: Домаќини: Турција, Романија, Израел, Финска; Репрезентации од прво...

Повеќе
April 16, 2016 - 0 Коментари

Македонската кошаркарска репрезентација заедно со репрезентациите на Словенија, Босна и Херцеговина, Шпанија, Полска, Србија, Турција, Русија, Литванија, Грција, Италија, Хрватска,  Црна Гора и Израел се суспендирани од квалификационит турнир односно главниот турнир на Евробаскетот кој...

Повеќе
January 22, 2016 - 0 Коментари

Во ждрепките што ФИБА ги изврши утрово, македонските кошаркари и кошаркарки ги добија своите противници за пласман на претстојните ФИБА шампионати. Нашите најдобри кошаркари како носител на групата во квалификациите ќе игра во групата Г...

Повеќе
January 22, 2016 - 0 Коментари

По нашите млади кошаркарки и нашите млади кошаркари ги добија противниците во соодветните натпреварувања од ФИБА Евробаскетот. Нашите кошаракари до 16 години се наоѓаат во групата Б заедно со: Англија, Израел, Унгарија, Ирска и Шкотска,...

Повеќе
January 22, 2016 - 0 Коментари

Денес ФИБА Европа ги одредува квалификационите групи за сите категории на натпреварувања во Европа.  Нашите кошаркарки до 16 години се наоѓаат во група заедно со Полска, Романија, Белгија и Норвешка. Натпреварувањата од дивизијата Б се...

Повеќе
January 21, 2016 - 0 Коментари

Кошаркарите на Кубан Краснодар славеа победа над грчки Панатанаикос 76-68. Ова е веќе третиот пораз на ПАО и се чини дека плеи-офот е недостижен. Додека русите остануваат со сигурност на втората позиција и после ова...

Повеќе
January 19, 2015 - 0 Коментари

Веќе беше познат распоредот на натпреварите, но не и термините на започнување на истите. Сега таа информација ја објави и официјално европската куќа на кошарката (ФИБА). Македонската кошаркарска сениорска репрезентација предводена од селекторот Александар Џикиќ...

Повеќе
January 3, 2015 - 0 Коментари

Грчката кошаркарска федерација мора да му плати на поранешниот селектор Андреј Тринчиери вкупно 110.000 илјади евра или нема да може да учествува на Европското првенство оваа година. Италијанскиот стратег имаше договор со Грците вреден 220.000...

Повеќе
December 8, 2014 - 0 Коментари

Сениорската кошаркарска репрезентација на Македонија денеска на извлекувањето во Париз ги доби противниците за Евробаскетот 2015 година. Нашите кошаркари ќе ја играат првата фаза во Загреб, заедно со домаќинот Хрватска, Словенија, Грција, Грузија и Холандија....

Повеќе
December 8, 2014 - 0 Коментари

ФИБА Европа го објави и распоредот на натпревари во групата Ц во Арената Загреб каде што ќе настапува македонската кошаркарска репрезентација на Европското првенство 2015 год. Нашите кошаркари ќе започнат со селекцијата на Грција на...

Повеќе
December 8, 2014 - 0 Коментари

Денеска во Париз се одржа извлекувањето на групите за Европското првенство во кошарка во машка сениорска конкуренција. Македонија од четвртиот шешир ги очекуваше петте противници во првата фаза од најголемото континентално репрезентативно натпреварување. Македонската репрезентација...

Повеќе
September 26, 2014 - 0 Коментари

Европската кошаркарска федерација (ФИБА) им дозволи на организаторите домаќини на наредното Европското сениорско првенство 2015 год. (Хрватска – Загреб, Летонија – Рига, Германија – Берлин и Франција – Монпелје, Лил) да одберат по еден противник...

Повеќе