Преглед на "Формула 1" Tag
August 19, 2017 - 0 Коментари

Новиот извршен директор на Формула 1 Чејс Кери изјави дека сака во календарот на шампионатот да влезат уште неколку трки во САД. Во моментов единствениот американски круг е во Тексас, но Кери се надева на...

Повеќе
August 1, 2017 - 0 Коментари

Новиот шеф на Заубер Фредерик Васор го раскина договорот на тимот со наводниот технички партнер за следната сезона Хонда по “стратешки причини за доброто на тимот во иднина”. По негови зборови новиот снабдувач на мотори...

Повеќе
July 31, 2017 - 0 Коментари

Пилотот на Рено во Формула 1, Џолин Палмер по трката на “Хунгароринг” во Будимпешта, дојде во нашиот Охрид, од каде ќе го започне летниот одмор од Формула 1. Тој на својот профил на “Инстаграм” објави фотографија...

Повеќе
July 30, 2017 - 0 Коментари

Себастијан Фетел ја освои последната трка од календарот на Формула 1 пред летниот одмор, откако ја заштити првата позиција од стартот до финишот на “Хунгароринг”. Кими Раиконен заврши втор и така Ферари запишаа двојна победа...

Повеќе
July 29, 2017 - 0 Коментари

Тимот на Ферари покажа силни перформанси на патеката “Хунгароринг” од нивните главни конкуренти за титулата во Формула 1 – важечките шампиони од Мерцедес. Себастијан Фетел направи многу силна квалификација и ги остани далеку зад себе...

Повеќе
July 28, 2017 - 0 Коментари

Пилотот на Ред Бул, Даниел Рикардо запиша најбрз круг на патеката “Хунгароринг” и поведе во првиот слободен тренинг за Гран При на Унгарија. Австралиецот извозе за 1:18.486 минути и го претекна Кими Раиконен со Ферари...

Повеќе
July 26, 2017 - 0 Коментари

Автомобилскиот производител Астон Мартин би имал интерес да влезе во Формула 1, но под одредени услови. Извршниот директор Енди Палмер изјави дека присуствувал на состанокот на групата кон ФИА, која ги разгледува прашањата поврзани со...

Повеќе
July 24, 2017 - 0 Коментари

Клер Вилијамс, која ја исполнува улогата на заменик-шеф на Ф1 тимот Вилијамс, изјави дека не се брза да нуди нови договори на пилотите за следната сезона. Фелипе Маса го одложи повлекувањето од спортот и се...

Повеќе
July 23, 2017 - 0 Коментари

Според Ники Лауда одлуката на раководството на Формула 1 следната година да го воведе ореолот како задолжителен е грешка. Лауда изјави дека спортот може да работи за подобрување на безбедноста на пилотите во кокпитот, но...

Повеќе
July 21, 2017 - 0 Коментари

Одбраната во кокпитот стана приоритет за ФИА по многуте инциденти во Формула 1, од кои некои беа фатални за пилотите. Пред малку повеќе од една година беше претставен концептот на затворен кокпит – “Ореол” и...

Повеќе
July 20, 2017 - 0 Коментари

Четирикратниот светски шампион Себастијан Фетел утврди каде неговите главни ривали од Мерцедес за титулата во 2017 година го надминуваат тимот на Ферари. Според германскиот пилот на Скудерија силата на болидите на Луис Хамилтон и Валтер...

Повеќе
July 19, 2017 - 0 Коментари

Британскиот производител на мотори Косурт се подготвува за враќање во Формула 1 во 2021 година. Компанијата за последно се поврзуваше во Формула 1 во 2013 со тимот на Марусија, а во текот на целиот период...

Повеќе
July 18, 2017 - 0 Коментари

Моторите на Мерцедес сеуште се најмоќните во Формула 1 и покрај сериозниот отпор, кој им го покажа главниот конкурент за светската титула Ферари. Оваа информација ја потврди пилотот на “сребрената стрела” Валтер Ботас. Финецот меѓутоа,...

Повеќе
July 17, 2017 - 0 Коментари

Трикратниот светски шампион Луис Хамилтон изјави дека оваа сезона неговиот нов тимски колега Валтер Ботас е подобро од него, макар што заостанува со 22 поени на табелата кај пилотите, од него и 23 од лидерот...

Повеќе
July 16, 2017 - 0 Коментари

Ѕвездата на Мерцедес Луис Хамилтон ја освои домашната Гран При на Велика Британија и ги крена родните навивачи на трибините на легендарната англиска патека “Силверстоун”. Клубскиот колега Валтер Ботас успеа да ја направи победата за...

Повеќе
July 15, 2017 - 0 Коментари

Луис Хамилтон успеа да го направи првиот чекор, кон победата во домашната Гран При на Велика Британија со освојување на денешната квалификација. Ѕвездата на Мерцедес ги израдува родните навивачи на трибините на патеката “Силверстоун”, откако...

Повеќе