Преглед на "Кошарка" Tag
September 16, 2016 - 0 Коментари

Kариерата на Линас Клејза е под знам прашалник. Литванецот нема играно во официјален натпревар од сезоната 2014/2015 година, а сега претрпе втора операција на коленото. Токму тоа е причината поради која тој не е сигурен...

Повеќе
August 18, 2016 - 0 Коментари

Србија и Хрватска по кој знае кој пат одиграа тензичен натпревар. Сепак еден кадар на камерите го поставија прашањето за разликата помеѓу Србите и Хрватите, разлики кои не на сите им се јасни, разлики кои...

Повеќе
August 17, 2016 - 0 Коментари

По победата на Франција над Канада со 68-63 и пласманот на Французинките во полуфиналето, се комплетираа полуфиналните двојки во кошаркарскиот турнир во женска конкурнеција. Така, кошаркарките на Србија кои во 1/4 финалето ја елиминираа Австралија...

Повеќе
August 9, 2016 - 0 Коментари

Кошаркарската репрезентација на САД ноќеска забележа уште еден убедлив триумф откако со 113-69 ја совлада репрезентацијата на Венецуела.  Со исклучок на првата четвртина која заврши 18-18 во сите останати кошаркарите на САД издвојуваа убедливи победи....

Повеќе
July 10, 2016 - 0 Коментари

Репрезентациите на Србија и Хрватска обезбедија пласман на кошаркарскиот турнир на Олимписките Игри во Рио кои ќе се одржат во август. Во квалификациониот турнир што се одржа во Белград репрезентацијата на Србија во финалето ја...

Повеќе
April 14, 2016 - 0 Коментари

Кошаркарската репрезентација на Македонија доби нов селектор. 55 годишниот Драган Раца ќе ја предводи нашата најдобра кошаркарска репрезентација и ќе го наследи празното селекторско столче на кое претходно седеше Марјан Србиновски. Драган Раца е роден...

Повеќе
March 26, 2016 - 0 Коментари

...

Повеќе
February 25, 2016 - 0 Коментари

Сигурно најинтересиот натпревар во групата Е, ќе биде во соседна Атина, каде ќе се сретнат досега непоразениот Фенербахче на наш Антиќ и Панатанаикос. Турците имаат седум од седум во топ 16 фазата е се напрвото...

Повеќе
February 20, 2016 - 0 Коментари

39-годишниот бек на Мемфис Гризлис Винс Картер погоди во последната секунда, од речиси целиот терен.  Од НБА официјално објавија дека дистанцата од која Винс погоди е 22 метри....

Повеќе
February 18, 2016 - 0 Коментари

Џеф Грин го напушти тимот на Мемфис Гризли и замина во Лос Анџелес Клиперс. 29-годишниот кошаркар оди во Калифорнија, а во спротивната страна кон Тенеси ќе тргне Ленс Стивенсон. Просетокот на Грин оваа сезона е...

Повеќе
February 16, 2016 - 0 Коментари

Кошаркарите на Работнички направија вистинска сензација откако во “Градски Парк” го совладаа тимот на МЗТ со 74-71. “Центарци” одлично отворија веќе на стартот имаа предност од 11-0, а веќе на половина од првата четвртина имаа...

Повеќе
February 12, 2016 - 0 Коментари

Лидерот во Северозападната дивизија на НБА, Оклахома Сити го декласираше гостинот Њу Орлеанс со 121:95, и со тоа стана третиот тим во лигата по Голден Стејт и Сан Антонио, кој стигна до границата од 40...

Повеќе
February 12, 2016 - 0 Коментари

Милвоки дома успеа да слави над Вашингтон со 99:92 во дуел со многубројни пресврти. Крис Мидлтон со 27 поени, 6 скока и 9 асистенции беше најефиксен кај домаќинот, а Јанис Антетокунмпо придонесе со 17 поени...

Повеќе
February 8, 2016 - 0 Коментари

Лос Анџелес Клиперс го победи Мајами со 100:93 како гостин, и домаќините остануваат 2-ри во Југоисточната дивизија на НБА со биланс 29/23. Гостите од Лос Анџелес исто така се второпласирани, но во Пацифик дивизија со...

Повеќе
February 5, 2016 - 0 Коментари

Фенербахче на нашиот поранешен репрезентативец Перо Антиќ незнае за пораз во Евролигата. Во турската пресметка Фенербахче славеше над Анадолу Ефес со 73-77. Антиќ не настапи на овој натпревар поради повреда, но затоа туа беа Богдановиќ...

Повеќе
February 4, 2016 - 0 Коментари

Уште една одлична НБА вечер, видовме неколку фантастични блокади, забивања и шутеви во последната секунда:...

Повеќе