Преглед на "Кошарка" Tag
January 24, 2016 - 0 Коментари

Екипата на Кливленд Кавалирс забележа пораз на домашен терен во дебито на новиот тренер Тајрон Лу. Поранешниот бек го замени Дејвид Блат, кој беше отпуштен и за помалку од 48 часа по назначувањето, забележа пораз...

Повеќе
January 22, 2016 - 0 Коментари

Во ждрепките што ФИБА ги изврши утрово, македонските кошаркари и кошаркарки ги добија своите противници за пласман на претстојните ФИБА шампионати. Нашите најдобри кошаркари како носител на групата во квалификациите ќе игра во групата Г...

Повеќе
January 22, 2016 - 0 Коментари

Пред малку заврши ждрепката за одредување на квалификационите групи за Евробаскетот 2017 година. Македонија како носител на групата во квалификациите ќе игра во групата Г заедно со репрезентациите на Унгарија, Велика Британија и Луксембург. Евробаскетот...

Повеќе
January 19, 2016 - 0 Коментари

Шампионот Голден Стејт уште еднаш покажа дека и оваа година е главниот фаворит за “прстените” откако го збриша Кливленд како гостин со 132: 98, во натпреварот меѓу лидерите во двете конференции на Националната Кошаркарска Асоцијација....

Повеќе
January 18, 2016 - 0 Коментари

Сан Антонио Спарс продолжува со победите на домашен терен веќе има 24 победи од 24 натпревари, а вкупниот биланс на тимот е 36-6 за оваа сезона. Најновата жртва на “Спарси” беше другиот тим од Тексас...

Повеќе
January 16, 2016 - 0 Коментари

Кошаркарите на МЗТ го запишаа и 12 пораз сезонава во Аба Лигата, овој пат во Хрватска од Цибона 68-62. По кој знае кој пат сезонава за МЗТ кобно беше второто полувреме, откако во првото имаа...

Повеќе
January 15, 2016 - 0 Коментари

Кошаркарите на Олимпијакос се поразени дома од Броус Баскет 72-77. Ова е прв пораз за грчкиот тим во топ 16 фазата, откако претходно ги победија шпанците Барселона и Лаборал. Олимпијакос веќе на полувреме имаше негатива...

Повеќе
January 13, 2016 - 0 Коментари

Меси испишува нова страница во фудбалската историја. Пушкаш, Пеле, Марадона и компанија повеќе не се репер за квалитетот на фудбалер. Меси полека, но сигурно го добива епитетот “најдобар фудбалер” во историјата на фудбалот. Од вундеркинг...

Повеќе
December 26, 2015 - 0 Коментари

Кога не им оди на “Клиперси”, тука е Лери Ненс Џуниор од “Лејкерси”....

Повеќе
December 26, 2015 - 0 Коментари

Ноќеска на програмата беа два натпревари од НБА лигата. Во првиот натпревар Хјустон Ракетс на домашен терен со 88-84 славеше над Сан Антонио Спарс. Со исклучок на втората четвртина во која гостите славеа со 23-21,...

Повеќе
February 19, 2015 - 0 Коментари

Искусниот кошаркар, Амаре Стадемаер, е нов член на Далас Маверикс. Откако се раздели со Њујорк Никс, Стадемаер имаше многу понуди од останатите екипи во НБА лигата, а во една од нив се спомнуваше и Атланта...

Повеќе
February 18, 2015 - 0 Коментари

Македонскиот кошаркарски интернационалец, воедно и репрезентативец, Ричард Хендрикс со 12 поени беше најзаслужен во гостинската победа на Локомотив Кубан во рамките од Балтичката лига. Денеска во рускиот дуел Локомотив Кубан со резултат 50:60 го совлада...

Повеќе
February 18, 2015 - 0 Коментари

Македонскиот кошаркарски клуб има “три од три“ во втората фаза од Балканската кошаркарска лига (БИБЛ). Денеска на домашен терен Куманово по втор го совлада црногорскиот претставник Морнар Бар со резултат 92:84. Пред почетокот на оваа...

Повеќе
February 18, 2015 - 0 Коментари

Во Првата македонска кошаркарска лига составот на Кожув славеше убедливо денеска кај Водњански Лисици со резултат 77:100. За популарните “лисици“ доминираа Саздов со 21. поен, а три помалку имаше Буш (седум скокови), а за Гевгеличани...

Повеќе
February 18, 2015 - 0 Коментари

Во првата македонска кошаркарска лига денеска во СЦ “Јане Сандански“ во Скопје во 126. вечно дерби составот на МЗТ Скопје Аеродром го совлада Работнички со 78:71. Добро стартуваше тимот од “Градски парк“, после реализираната тројка...

Повеќе
February 18, 2015 - 0 Коментари

Покрај градското дерби помеѓу МЗТ и Работнички, денеска ќе се одигра и еден натпревар од 14.коло во Првата лига во кој Кожув ќе гостува на Водњански Лисици во Скопје. Средбата почнува од 18:00 часот. По...

Повеќе