Преглед на "Кошарка" Tag
February 18, 2015 - 0 Коментари

Кошаркарскиот прволигаш Куманово го ангажираше 31-годишниот плејмејкер Димитар Караџовски. Ја стартуваше оваа сезона во редовите на Фени Индустри каде што за 11. натпревари имаше 11.0 поени, 3.5 скокови и 4.4 асистенции. Минатата сезона ја помина...

Повеќе
February 18, 2015 - 0 Коментари

Со големи очекувања и мисли насочени единствено кон победа, која би била од исклучително значење пред Финалниот турнир од Купот на Македонија, МЗТ Скопје Аеродром и Работнички вечерва од 18:30 часот во СЦ „Јане Сандански“...

Повеќе
February 18, 2015 - 0 Коментари

Македонскиот кошаркарски шампион ќе се засили со нов Американец, откако веќе претходно го има Дион Диксон на позицијата бек. Новото име е Реџи Кили кој игра како центар и крилен центар (206 см., 109 кг.),...

Повеќе
February 17, 2015 - 0 Коментари

Кавадаречкиот кошаркарски клуб Фени Индустри го ангажираше 28-годишниот хрватски интернационалец Звонко Буљан кој може да игра на позициите центар и крилен центар (206 см.). Ја стартуваше сезоната во грчкиот ВАП Колосос Роду каде што имаше...

Повеќе
February 17, 2015 - 0 Коментари

Фајнл Фор турнирот во 23-то издание на кошаркарскиот Куп на Македонија ќе се игра во сабота и недела. Полуфиналните двојки ги сочинуваат МЗТ Скопје Аеродром – Кожув и Работнички – Куманово, а тие средби ќе...

Повеќе
February 16, 2015 - 0 Коментари

Кошаркарскиот клуб на Работнички го донесе 24-годишниот српски крилен центар Александар Митровиќ. Тој претходно настапуваше за словенечкиот состав на Златорог каде за 22. натпревари имаше 6.9 поени и 2.5 скокови. Минатата сезона ги бранеше боите...

Повеќе
February 16, 2015 - 0 Коментари

На 18. февруари 2015 год., поточно в среда од 18:30 ч. во Првата македонска кошаркарска лига ќе се одигра и последниот натпревар од 13. коло, а се среќаваат градските вечни ривали МЗТ Скопје Аеродром и...

Повеќе
February 16, 2015 - 0 Коментари

Кошаркарскиот клуб на Струмица го ангажираше 31-годишниот крилен центар Томчо Соколов (205 см., 105 кг.) За оваа екипа веќе настапуваше Соколов и за шест натпревари имаше учинок од 16.7 поени, 10.7 скокови, 1.5 асистенција и...

Повеќе
February 16, 2015 - 0 Коментари

Доцна синоќа во традиционалниот НБА кошаркарски Ол-стар натпревар славеше Западот кој го предводеше Расел Вестбрук. Ѕвездите на Западнаа и Источната конференција во “Медисон Сквер Гарден во Њујорк ги оправдаа очекувањата на јавноста, а милиони луѓе...

Повеќе
February 15, 2015 - 0 Коментари

Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром во рамките од 22. коло во АБА лигата вечерва во СЦ “Јане Сандански“ загубија од Игокеа со резултат 80:76, иако имаше во еден момент и плус 15 кошеви разлика во...

Повеќе
February 15, 2015 - 0 Коментари

Кошаркарите на Карпош Соколи со водство во текот на целиот натпревар против Фени Индустри заслужено остварија висока победа од 100-78, превземајќи го врвот на табелата во Првата Лига. Одличното прво полувреме во кое Соколи постигнаа...

Повеќе
February 15, 2015 - 0 Коментари

Во рамките од 21. коло во најсилното шпанско кошаркарско првенство составот на Ривер Андора загуби на гостувањето кај Гран Канарија со 90:81. Во 15-от пораз оваа сезона македонскиот интернационалец Војдан Стојановски беше втор стрелец со...

Повеќе
February 15, 2015 - 0 Коментари

По вчерашниот пораз на Куманово на гостински терен кај Гоце Делчев, Карпош Соколи и Фени Индустри денеска во меѓусебен дуел ќе решаваат за најдобрата позиција на табелата во Првата Лига. Со Стефан Николиќ како засилување...

Повеќе
February 15, 2015 - 0 Коментари

“Рукито“ на Минесота, Зек Лавин и ѕвездата на Голден Стејт, Стеф Кари ја одбележаа втората вечер на НБА Ол-стар викендот кој што се одржува во Њујорк, односно “Медисон Сквер Гарден“. Лавин со спектакуларни забивања ја...

Повеќе
February 15, 2015 - 0 Коментари

Ни доаѓа традиционалниот Ол-Стар натпревар во НБА кошаркарската лига, после 17. години најдобрите кошаркари се враќаат во Њујорк, во култниот “Медисон Сквер Гарден“. Ќе биде ова вкупно 64. Ол-Стар натпревар помеѓу Истокот и Западот кој...

Повеќе
February 14, 2015 - 0 Коментари

Во рамките од 18. коло во најсилното бугарско кошаркарско првенство, составот на Балкан предводен од македонскиот тренер Александар Тодоров како гостински го совлда Рилски Спортист со 83:88. Балкан по освојувањето на второто место на табелата...

Повеќе