Преглед на "Кошарка" Tag
October 28, 2013 - 0 Коментари

Она што можат одредени самонаречени новинари да го сторат на штета на еден спортски колектив е нависитна жално. Немаме намера да ја браниме навивачката група „Фемили“, но во овој случај навистина тие воопшто не се...

Повеќе
October 27, 2013 - 0 Коментари

Екипата на работнички балгодарени на пеколниот финиш славеше убедлива победа од 88:72 (21:23-17:19-20:16-30:14) во дебрито на колото со Куманово. Соколов и Брчков постигнаа по 19 поени, а Симоновски уфрли 14. Средбата помина во враќање на...

Повеќе
October 27, 2013 - 0 Коментари

МЗТ Скопје Аеродром-Партизан 69:70 (21:16-14:20-16:19-18:15) СЦ “Борис Трајковски“ во Скопје, Гледачи: 5.000, Судии: Пукл, Дозаи, Јововиќ. МЗТ Скопје Аеродром: О. Стојановски, Синовец 14, Марковски 2, Костоски 14, Лучиќ 6, Гечевски, Младеновски, Чековски 10, Оташевиќ 16,...

Повеќе
October 24, 2013 - 0 Коментари

Алба е во серија од две победи во кошаркарскиот Еврокуп. Тие на домашен терен изиграа со КАИ Сарагоса со 71:68. Војдан Стојановски, 22:13 мин. одиграни на паркетот. имаше пет поени (1/1 од слободните фрлања, 2/3...

Повеќе
October 23, 2013 - 0 Коментари

Во пресрет на денешниот прв домашен натпревар во рамките на Еврокупот, ќе се навратиме на првиот домашен натпревар од најуспешната европска сезона на МЗТ Скопје. Натпреварот на МЗТ Скопје со германскиот претставник Ратиофарм Улм кој...

Повеќе
October 23, 2013 - 0 Коментари

Кошарка-Балканска лига Кожув славеше сред Софија со 71:84 во вториот натпревар во оваа сезона во Балканската лига. Гевгеличани и во првото коло беа подобри од Пеќ и сега имаат максимален ефект. Натреварот се играше во...

Повеќе
October 22, 2013 - 0 Коментари

Информаците велат дека на денешниот натпревар помеѓу Куманово и Крајова од Романија навивачката група „Кумани“ нема да организра навивање. Директен пренос на МТВ во 17.30 минути. Тие се одлучија на средбата Куманово – Вардар кога...

Повеќе
October 21, 2013 - 0 Коментари

После повеќе од една деценија, конечно европска кошарка во Македонија. Во среда (18.00ч) во рамките на второто коло од Еврокупот ќе гостува шампионот на Израел од минатата сезона, екипата на Макаби Хаифа. Цената на билетите...

Повеќе
October 20, 2013 - 0 Коментари

Цедевита-МЗТ Скопје Аеродром 77:67 (19:14, 21:20, 19:14, 18:19) Фото галерија Кејт Дејвис е новиот повреден „штрк“. По Дамјан Стојановски и Кирил Николовски трет кошаркар на списокот на поредени. Ова е голем хендикеп за „пеколната недела“...

Повеќе
October 19, 2013 - 0 Коментари

Погледнете како „Гробари“ ги наградија својте кошаркари за големата борба и минималниот пораз од 67:60 во „Блауграна“ со славната Барселона.  ...

Повеќе
October 18, 2013 - 0 Коментари

Утре во 19:00 часот МЗТ гостува во Загреб кај лидерот на Јадранската лига екипата на Цедевита. Лани МЗТ и Цедевита се сретнаа два пати, и на двата натпревари МЗТ беше победник. По ова гостување во...

Повеќе
October 18, 2013 - 0 Коментари

Младен Симеуновиќ и Александар Штурановиќ се новите засилувања на КК Пелистер Спорт од Битола. Огромни се шансите денеска да бидат во ростерот за средбата со Кожув денеска во 18:30. Натреварот во салата „Младост“ Битола требаше...

Повеќе
October 17, 2013 - 0 Коментари

Вчера на програмата беа првите два натревари до кошаркарската Евролига. Бросе го совлада Стразбур со 84:70, додека некогаш големата Монтепаски Сиена е поразена дома од Галатасарај со 75:84. Со таа стартуваше овогодишниот цилкус, а екипата...

Повеќе
October 16, 2013 - 0 Коментари

Лошо „бранење“ на ударите за три. ВЕФ Рига-МЗТ Скопје Аеродром 80:71 (14:11-19:22-23:23-24:15) Судии: Лаурнавичиус Ј. (Литванија), Серхио Силва (Португалија), Клементс Фриц (Германија) Арена: Арена Рига, Гледачи: 2000 ВЕФ Рига: Робинсон 10, Берзинс А. 13, Дерик...

Повеќе
October 15, 2013 - 0 Коментари

Денес со почеток од 18.00 часот (МРТ 1) стартува второто по ранг натпреварување во Европа, Еврокупот. Оваа година Македонија има свој претставник во името на МЗТ Скопје. Во првото коло МЗТ гостува во Летонија против...

Повеќе
October 15, 2013 - 0 Коментари

„Ја чекам вистинската понуда за да ја продолжам кариерата. За сега ќе тренирам со Хелиос Домжале“ ијзави Владо Илиевски за словенечкиот портал kosarka.si. Има неколку интерeсни опции за популарниот „Че“, ама за сега е слободен...

Повеќе