Преглед на "македонија" Tag
November 11, 2017 - 0 Коментари

Нов, голем, историски успех за македонскиот фудбал годинава. Откако фудбалската репрезентација до 21 година обезбеди настап и играше на ЕП во Полска годинава, а ФК Вардар се пласираше во групната фаза од Европа Лигата, фудбалерите...

Повеќе
September 2, 2017 - 0 Коментари

Македонија конечно забележува голема гостинска победа откако предмалку во Хаифа со 1-0 ја совлада домашната репрезентација на Израел. Во натпревар во кој Македонија може да се каже дека беше за нијанса подобар противник, победоносниот гол...

Повеќе
September 2, 2017 - 0 Коментари

За неколку минути во Хаифа ќе започне квалификациониот натпревар за пласман на СП во Русија помеѓу Израел и Македонија. Селекторот на нашата репрезентација, Игор Ангеловски натпреварот ќе го стартува со Несторовски во нападот поддржан од...

Повеќе
August 20, 2017 - 0 Коментари

Македонската кошарка периодов го живее најлошиот момент, момент кој и тоа како ќе остави трага во кошаркарската историја. Македонија, од една од најдобрите кошаркарски репрезентации во Европа (барем во топ 15) од вчера е на...

Повеќе
July 26, 2017 - 0 Коментари

Вистински подвиг направија јуниорските репрезентативци на Македонија пласирајќи се во 1/4 финалето на Светското Првенство во ракомет. По одличното второ место во групната фаза, вечерва ракометарите ја совладаа домашната репрезетнација на Алжир со 24-20. Во...

Повеќе
July 24, 2017 - 0 Коментари

Нашите надежни ракометари предмалку во Алжир забележаа значајна победа над репрезентазијата на Бразил и со тоа ја завршуваат групната фаза како второпласирани. Македонија со 28-23 ја совлада Бразил и со тоа ја елиминираше од понатамошното...

Повеќе
July 19, 2017 - 0 Коментари

11 сезони беа потребни за македонски клуб да помине едно коло во квалификациите за Лигата на Шампионите. Вардар со вчерашната победа од 3-1 го скрши проклетството и конечно по сзоната 2006/07 обезбеди место во наредното...

Повеќе
July 18, 2017 - 0 Коментари

Со 29-22 младите ракометари на Македонија ја совладаа Русија во премиерниот натпревар на Светското јуниорско првенство. Благодарение на одличната игра во вториот дел, Македонија ја совлада фаворизираната од букмејкери репрезентација на Русија. Македонските ракометари добро...

Повеќе
July 18, 2017 - 0 Коментари

Првиот натпревар на Македонија на Светското Јуниорско првенство можете да го погледнете ТУКА.  ...

Повеќе
June 20, 2017 - 0 Коментари

Малме е првата пречка за Вардар во Лигата на Шампионите оваа сезона. Интерсно е тоа што во Малме во моментов на различни позиции во клубот фигурираат дури тројца Македонци и тоа тренер, доктор и фудбалер....

Повеќе
June 18, 2017 - 0 Коментари

Ракометната репрезентација на Македонија го обезбеди 5то учество на Европските првенства откако вечерва во Скопје со 33-20 ја декласираше репрезентацијата на Чешка. За киксот во Украина нашите ракометари се искупија на најдобар можен начин, а...

Повеќе
June 15, 2017 - 0 Коментари

Победа над Украина и местото на Европскиот шампионат во Хрватска ќе беше осигуран. Сепак, нашите најдобри ракометари одигрувајќи нерешено 27-27 пласманот на ЕП ќе мора да го изборат против незгодната Чешка во последното квалификационо коло....

Повеќе
April 30, 2017 - 0 Коментари

По победите над Романија и Бугарија, младите кошаркари до 15 години забележаа уште една победа. Овој пат “жртви” на кошаркарите беа нивните врсници од Косово кој загубија со високи 83-48 односно по четвртини 10-10, 26-10,...

Повеќе
April 24, 2017 - 0 Коментари

На речиси десетина дена пред квалификациониот натпревар против Исланд, РФМ ја објави цената на билетите. Така доколку скаате да го слединте квалификациониот натпревар против Исланд кој ќе се одигра во ВИП Арената ќе мора да...

Повеќе
March 28, 2017 - 0 Коментари

По 2013 година сениорската репрезентација на Македонија конечно сврза две победи. По квалификационата победа над Лихтенштајн, Македонија вечерва во Скопје со убедливи 3-0 ја совладаа репрезентацијата на Белорусија. Нашите фудбалери доминираа во  текот на целиот...

Повеќе
March 24, 2017 - 0 Коментари

По речиси три години репрезентацијата на Македонија конечно забележа победа во квалификационен натпревар откако предмалку во Вадуз ја совлада репрезентацијата на Лихтенштајн со 3-0. Текот на целиот натпревар беше контролиран и диригиран од страна на...

Повеќе