Преглед на "makedonska rakometna reprezentacija" Tag
July 29, 2017 - 0 Коментари

Младите ракометари на Македонија до 21 година ќе се борат за петтото место на Светското првенство во Алжир откако повторно беа подобри од Русија, и ја победија со сигурни 36:27 (21:11). Веќе еднаш ја победнивме...

Повеќе
July 28, 2017 - 0 Коментари

Познати се четирите најдобри репрезентации на Јуниорското Светско првенство 2017 во Алжир. Македонија го заврши настапот барем за медалите, и ќе разигрува за 5-то место. Нашите јуниори загубија во четвртфиналето од актуелниот шампион Франција, и...

Повеќе
July 25, 2017 - 0 Коментари

Нашите надежни ракометари во Алжир забележаа значајна победа над репрезентазијата на Бразил и со тоа ја завршуваат групната фаза како второпласирани. Македонија со 28-23 го совлада Бразил и со тоа го елиминираше од понатамошното натпреварување...

Повеќе
July 19, 2017 - 0 Коментари

ЕХФ ги извлече групите за шампионатите во младите категории што ќе се играат во текот на летото 2018 година. Ракометарите на Македонија до 20 години, ќе играат во Скопје, во групата Б, заедно со селекциите...

Повеќе
July 17, 2017 - 0 Коментари

Утре стартува 21-то Светско првенство млади до 21 година, кое ќе се одржи од 18-ти до 30-ти јули, во Алжир. Африканската земја ќе пречека 24 репрезентации поделени во четири групи, вклучувајќи ја и Македонија која ќе...

Повеќе
July 12, 2017 - 0 Коментари

Ракометната Федерација на Македонија најави дека ќе биде во трката за добивање на домаќинство на Европското првенство за мажи во 2022 и 2024 се заедно со Словенија! Заедно со нов кандидатура поднесоа и Белгија/Шпанија/Франција, Чешка/Унгарија/Словачка,...

Повеќе
July 11, 2017 - 0 Коментари

Ракометната репрезентација на Македонија го обезбеди 5то учество на Европските првенства. Инаку по Италија во 98та и Србија, Данска и Полска, првенството во Хрватска ќе биде петто односно четврто во низа за нашата ракометна репрезентација....

Повеќе
June 19, 2017 - 0 Коментари

Од ЕХФ ги објавија четирите шешири од кои во петок ќе се влечат групите за ЕП во Хрватска. Македонија, се најде во вториот шешир, заедно со селекциите на Данска, Белорусија и Шведска. Домаќинот Хрватска, го...

Повеќе
June 8, 2017 - 0 Коментари

Селекторот на македонската ракометна репрезентација, Раул Гонзлаез го објави конечниот список од 28 ракометари за последните два квалификациски натпревари против Украина и Чешка за пласман на ЕП 2018 во Хрватска. Последните два натпревари од квалификациите за...

Повеќе
June 5, 2017 - 0 Коментари

Селекторот на македонската ракометна репрезентација, Раул Гонзлаез го објави поширокиот список од 28 ракометари за последните два квалификациски натпревари против Украина и Чешка за пласман на ЕП 2018 во Хрватска. Последните два натпревари од квалификациите за...

Повеќе
May 16, 2017 - 0 Коментари

Капитенот на македонската ракометна репрезентација Кирил Лазаров е избран за најдобар играч во квалификациите за ЕП 2018 овој месец. Во двомечот со Исланд нашиот капитен постигна 11 гола во триумфот на домашен терен, а потоа...

Повеќе
May 8, 2017 - 0 Коментари

Македонија поразена се враќа од Рејкјавик со 30:29 во четвртото коло од квалификациите за Европското првенство во Хрватска. И покрај осумте гола на Кирил Лазаров, шест на Дејан Maнасков, пет на Стојанче Стоилов, и одличниот...

Повеќе
May 4, 2017 - 0 Коментари

Македонија го победи Исланд со 30:25 во третото коло во квалификациите за европското првенство. Исланд добро отвори и поведе со 0-2, но следуваше 4-0 на Македонија, и водство со два гола предност, кои станаа и...

Повеќе
April 27, 2017 - 0 Коментари

Селекторот на македонската ракометна репрезентација, Раул Гонзлаез го објави поширокиот список за квалификациските натпревари против Исланд за пласман на ЕП, кои ќе бидат неговите деби натпревари. На првиот список на шпанецот се најдоа и голманот...

Повеќе
April 20, 2017 - 0 Коментари

Селекторот на македонската ракометна репрезентација, Раул Гонзлаез го објави поширокиот список за квалификациските натпревари против Исланд за пласман на ЕП, кои ќе бидат неговите деби натпревари. На списокот на шпанецот се најдоа и голманот на...

Повеќе
March 31, 2017 - 0 Коментари

Раул Гонзалес е новиот селектор на машката репрезентација на Македонија. Шпанскиот експерт кој во Скопје пристигна во сезоната 2013/2014 во Вардар, го наследи Лион Червар на клупата на националниот тим, со кој ќе го продолжи...

Повеќе