Преглед на "МЗТ Скопје Аеродром" Tag
May 26, 2018 - 0 Коментари

Првпат по пауза од 9 години, Работнички е шампион на Македонија. Ова е 15та титула за најтрофејниот тим во Македонија....

Повеќе
February 19, 2018 - 0 Коментари

Тимот на МЗТ Скопје е новиот шампион во кошаркарскиот Куп на Македонија откако во голема битка во финалето беше подобар од вечниот ривал тимот на Работнички....

Повеќе
February 16, 2018 - 0 Коментари

Актуелниот македонски првак, МЗТ Скопје во третата четвртфинална пресметка во Купот на Македонија рутинирано стигна до триумф над екипата на Фени индустри со резултат од 115-68 и си закажа полуфинален дуел со гевгелиска Блокотехна....

Повеќе
February 16, 2018 - 0 Коментари

Шампионот МЗТ Скопје очекувано стигна до лесна победа во Купот на Македонија над домашната екипа на Фени индустри со резултат од 115-68....

Повеќе
October 17, 2017 - 0 Коментари

Тимот кој ги совлад во претходните два круга на Аба Лигата Будуќност и Цедевита падна на домашен терен од нашиот МЗТ Скопје. Последниот натпревар од четвртото коло на регионалната кошаркарска лига се одигра во Лакташи,...

Повеќе
August 19, 2017 - 0 Коментари

Американските кошаркари Даниел Јенсен и Брет Бејли се нови кошаркари на македонскиот шампион МЗТ Скопје. 20-годишниот Јенсен е висок 206 см и игра на позиција крило. Тој има европско искуства, бидејќи минатата сезона играше за...

Повеќе
August 1, 2017 - 0 Коментари

МЗТ Скопје не се пријави за Еврокупот во кошарка ФИБА или Лигата на Шампионите, и од следната сезона ќе се натпреварува само во Аба лигата, и македонското првенство. Причината за ова, според управата на клубот,...

Повеќе
July 28, 2017 - 0 Коментари

Ксавиер Темс го напушти МЗТ Скопје, и покрај фактот дека тој потпиша двегодишен договор, и дури на крајот на својата прва сезона, изрази желба да ја напушти Македонија. Тој замина во Израел, и од денес е...

Повеќе
June 18, 2017 - 0 Коментари

Регионалната кошаркарска Јадранска – АБА лига ја најави листата на клубови кои ќе учествуваат во ова натпреварување во сезоната 2017/18. Меѓу 12-те клубови од регионот, вклучувајќи ги и шесте национални шампиони, ќе биде и нашиот...

Повеќе
May 24, 2017 - 0 Коментари

МЗТ Скопје беше подобар во “мајсторката” против Карпош Соколи и ја освои титулата во македонското првенство – 86:82. Во првите две четвртини МЗТ славеше со по два разлика, во првата со 22:20, а во втората...

Повеќе
May 21, 2017 - 0 Коментари

Карпош Соколи славеше во четвртиот дуел од финалната серија против МЗТ Скопје и израмни на 2-2, откако триумфираше со 86:78. Кај домаќинот најефикасен беше Пери со 24 поени, а Лабовиќ и Мавра постигнаа по 11...

Повеќе
May 19, 2017 - 0 Коментари

МЗТ Скопје успеа да слави во третиот дуел од финална серија во македонското првенство против Карпош Сололи со 86:780. МЗТ ја доби првата четвртина со 21:16, како и втората со 23:18. Во третата четвртина Карпош...

Повеќе
May 16, 2017 - 0 Коментари

Карпош Соколи славеше во вториот дуел од финалната серија против МЗТ Скопје и израмни на 1-1, откако триумфираше со 104:93. Во првата четвртина беше израмнето 26:26, но во втората и третата обедлив беше Карпош (34:16,...

Повеќе
May 14, 2017 - 0 Коментари

МЗТ Скопје по одличната последна четвртина успеа да слави во првиот дуел од финална серија во македонското првенство против Карпош Сололи со 77:76. Карпош ја доби првата четвртина со 19:21, но во втората со иста...

Повеќе
May 9, 2017 - 0 Коментари

Кошаркарските тимови на МЗТ Скопје и Карпош Соколи ќе играат во финалето во првенството на Македонија. И двете екипи во полу-финалната серија победија против своите ривали со 3:0. МЗТ беше подобар од тимот на Куманово,...

Повеќе
March 6, 2017 - 0 Коментари

МЗТ Скопје загуби кај Будуќност во 25-то коло од регионалната кошаркарска Аба лигам во меч кој се одигра во Подгорица, со убедливи 92:61 (22:22, 21:14, 34:16, 15:9), и со тоа ја продлабочи кризата во јадранската лига....

Повеќе