Преглед на "NBA" Tag
February 16, 2018 - 0 Коментари

Никола Јокиќ,  влезе во историјата на кошаркарската НБА лига, откако зад своето име го запиши најбрзиот „трипл-дабл“ на сите времиња. ...

Повеќе
February 15, 2018 - 0 Коментари

Кошаркарите на Портланд пред домашната публика забележаа победа над Голден Стејт со резултат од 123 : 117 ...

Повеќе
October 20, 2017 - 0 Коментари

Оклахома Сити Тандер – Њујорк Никс 105:84 Лос Анџелес Клиперс – Лос Анџелес Лејкерс 108:92 Торонто Рапторс – Чикаго Булс 117:100  ...

Повеќе
October 19, 2017 - 0 Коментари

Феникс – Портланд – 76:124 Сакраменто – Хјустон – 100:105 Сан Антонио – Минесота – 107:99 Јута – Денвер – 106:96 Далас – Атланта – 111:117 Мемфис – Њу Орлеанс – 103:91 Бостон – Милвоки...

Повеќе
October 18, 2017 - 0 Коментари

Гордон Хејворд претрпе страшна повреда на само пет минути по своето деби за Бостон Селтикс, а повредата го помрачи тотално стартот на новата сезона во НБА. Крилото има фрактура на глуждот на левата нога, која...

Повеќе
October 9, 2017 - 0 Коментари

Сегашниот формат на плејофот во Националната кошаркарска асоцијација може да се смени. Во моментов, осумте најдобри екипи на двете конференции се рангирани за фазата на елиминација на сезоната, но поради огромната предност на Западот во...

Повеќе
October 5, 2017 - 0 Коментари

Новиот кошаркар на Фенербахче, италијанецот Николо Мели, призна дека ги одбил понудите од тимовите на НБА за да му се приклучи на тимот на Жељко Обрадовиќ. 26-годишниот кошаркар му се придружува на својот сонародник Луиџи...

Повеќе
October 4, 2017 - 0 Коментари

Натпреварот на ѕвездите во Националната кошаркарска асоцијација ќе биде во нов формат во 2018 година. Капитените на двете екипи ќе ги изберат тимовите во шоуто, кое ќе се одржи во НБА сезоната. Навивачите ќе можат...

Повеќе
September 30, 2017 - 0 Коментари

Бекот на Оклахома Сити Тандер, Расел Вестбрук, кој е актуелен носител на наградата за “Најдобар најкорисен играч” во НБА, преподпиша за 5 години за сума од 205 милиони долари, соопштија од клубот. Зделката влегува во...

Повеќе
September 29, 2017 - 0 Коментари

Управниот орган на НБА донесе промена на правилата во врска со драфтот. Досега, тимот со најлош биланс во Лигата имаше 25% шанса за прв избор, но по промената ќе биде намалена на 14%. Вториот и...

Повеќе
September 27, 2017 - 0 Коментари

Четири екипи се издвојуват како главни кандидати за привлекување на Двејн Вејд, откако ѕвездата го откупи договорот со Чикаго и ќе биде слободен агент. Според ESPN, првите три во потрагата по Вејд се Кливленд, Сан...

Повеќе
September 25, 2017 - 0 Коментари

Долгоочекуваната разделба помеѓу Њујорк Никс и Кармело Ентони конечно се случи. Суперѕвездата има нов тим и неговото име е Оклахома Сити Тандер, каде Ентони ќе го оформи импресивно трио заедно со сегашното лице Расел Вестбрук...

Повеќе
August 31, 2017 - 0 Коментари

Клубовите од НБА Бостон и Кливленд ја финализираа мегаzделката за размена на играчи. Бостон го засили составот со гардот Каиро Ирвинг, а по трансферот вицешампионот го добиваат во замена гардот Ајзер Томас, напаѓачот Џеј Краудер,...

Повеќе
August 30, 2017 - 0 Коментари

Аргентинскиот ветеран Ману Џинобили потпиша нов двегодишен договор со тимот на Сан Антонио Спарс од НБА. Зделката е во вкупна вредност од 5 милиони долари, а 40-годишниот Џинобили ќе стане само осмиот играч во историјата...

Повеќе
August 23, 2017 - 0 Коментари

Сагата околу иднината на бекот на Кливленд Кавалирс Каиро Ирвинг е кон својот крај, откако раководството инсистираше неговиот тим да се договори за трансфер со Бостон Селтикс. Според информациите на медиумите кој се повикуваа на...

Повеќе
August 22, 2017 - 0 Коментари

Далас потпиша договор за една година со Џеф Витти. За последен пат центарот од 213 сантиметри играше за Јута и за Њу Орлеанс. 27-годишниот американец беше избран под број 39 во Драфтот во 2013 година...

Повеќе