Преглед на "NBA" Tag
October 5, 2017 - 0 Коментари

Новиот кошаркар на Фенербахче, италијанецот Николо Мели, призна дека ги одбил понудите од тимовите на НБА за да му се приклучи на тимот на Жељко Обрадовиќ. 26-годишниот кошаркар му се придружува на својот сонародник Луиџи...

Повеќе
October 4, 2017 - 0 Коментари

Натпреварот на ѕвездите во Националната кошаркарска асоцијација ќе биде во нов формат во 2018 година. Капитените на двете екипи ќе ги изберат тимовите во шоуто, кое ќе се одржи во НБА сезоната. Навивачите ќе можат...

Повеќе
September 30, 2017 - 0 Коментари

Бекот на Оклахома Сити Тандер, Расел Вестбрук, кој е актуелен носител на наградата за “Најдобар најкорисен играч” во НБА, преподпиша за 5 години за сума од 205 милиони долари, соопштија од клубот. Зделката влегува во...

Повеќе
September 29, 2017 - 0 Коментари

Управниот орган на НБА донесе промена на правилата во врска со драфтот. Досега, тимот со најлош биланс во Лигата имаше 25% шанса за прв избор, но по промената ќе биде намалена на 14%. Вториот и...

Повеќе
September 27, 2017 - 0 Коментари

Четири екипи се издвојуват како главни кандидати за привлекување на Двејн Вејд, откако ѕвездата го откупи договорот со Чикаго и ќе биде слободен агент. Според ESPN, првите три во потрагата по Вејд се Кливленд, Сан...

Повеќе
September 25, 2017 - 0 Коментари

Долгоочекуваната разделба помеѓу Њујорк Никс и Кармело Ентони конечно се случи. Суперѕвездата има нов тим и неговото име е Оклахома Сити Тандер, каде Ентони ќе го оформи импресивно трио заедно со сегашното лице Расел Вестбрук...

Повеќе
August 31, 2017 - 0 Коментари

Клубовите од НБА Бостон и Кливленд ја финализираа мегаzделката за размена на играчи. Бостон го засили составот со гардот Каиро Ирвинг, а по трансферот вицешампионот го добиваат во замена гардот Ајзер Томас, напаѓачот Џеј Краудер,...

Повеќе
August 30, 2017 - 0 Коментари

Аргентинскиот ветеран Ману Џинобили потпиша нов двегодишен договор со тимот на Сан Антонио Спарс од НБА. Зделката е во вкупна вредност од 5 милиони долари, а 40-годишниот Џинобили ќе стане само осмиот играч во историјата...

Повеќе
August 23, 2017 - 0 Коментари

Сагата околу иднината на бекот на Кливленд Кавалирс Каиро Ирвинг е кон својот крај, откако раководството инсистираше неговиот тим да се договори за трансфер со Бостон Селтикс. Според информациите на медиумите кој се повикуваа на...

Повеќе
August 22, 2017 - 0 Коментари

Далас потпиша договор за една година со Џеф Витти. За последен пат центарот од 213 сантиметри играше за Јута и за Њу Орлеанс. 27-годишниот американец беше избран под број 39 во Драфтот во 2013 година...

Повеќе
August 21, 2017 - 0 Коментари

НБА ја објави целосната програма за регуларната сезона 2017/2018, чиј почеток ќе биде даден на 17-ти октомври, а последната средба пред почетокот на плеј-офот ќе се одигра на 11-ти април следната година. Календарот е потполно...

Повеќе
August 15, 2017 - 0 Коментари

Њујорк и Хјустон ги обновија преговорите за трансфер на Кармело Ентони, а Рокетс бараат трет тим кој ќе биде вклучен во договорот, за да може тој да стане факт. Ѕвездата на Њујорк ја наврати изјавата...

Повеќе
August 13, 2017 - 0 Коментари

НБА соопшти дека актуелниот носител на наградата за “Најкорисен играч” Стеф Кари е кошаркарот чиј дрес е најмногу баран меѓу навивачите на играта на глобално ниво. Бекот на Голден Стејт е пред ѕвездата на Кливленд...

Повеќе
August 11, 2017 - 0 Коментари

Дејвид Блат продолжува да очекува нова шанса да се врати во НБА. Тренерот на Израел беше отпуштен од Кливленд Кавалирс во средината на својата втора сезона, а потоа под водство на Тирон Лу, Леброн Џејмс...

Повеќе
August 10, 2017 - 0 Коментари

Њујорк Никс може да се пофали со уште едно ново засилување пред почетокот на сезоната 2017/18, откако од клубот најавија дека го привлекуваат во составот Мајкл Бијзли. Во овој момент условите на договорот останаа тајна,...

Повеќе
August 9, 2017 - 0 Коментари

Бекот на Бостон Аjзер Томас прави импресивни нешта, иако е висок само 175 сантиметри. Тој беше избран како последен избор во Драфтот во 2011 година, кога Сакраменто го зеде со како број 60, а потоа...

Повеќе