Преглед на "NBA" Tag
July 14, 2017 - 0 Коментари

“Најкорисниот играч” на Финалната четворка на Евролигата ќе се врати во НБА. Екпе Удох повторно ќе игра во САД, по пауза од речиси две години, овој пат ќе го облече дресот на Јута Џез. 30-годишниот...

Повеќе
July 13, 2017 - 0 Коментари

Талентираниот кошаркар на Анадолу Ефес Чеди Осман замина во НБА и тоа во вице-шампионот Кливленд Кавалирс. Турчинот кој е роден во нашиот Охрид, замина во најголемиот град во Охајо каде од договорот со Ефес, за 22-годишниот...

Повеќе
July 12, 2017 - 0 Коментари

Раководството на Торонто изврши две трансакции во рамки за помалку од 24 часа, со кои се ослободи од договорот на Демари Керол и Кори Џозеф и да не дозволи прекорачување на платите во НБА. При...

Повеќе
July 9, 2017 - 0 Коментари

Од Хјустон Рокетс најавија дека го обновиле договорот за нови четири години на својата ѕвезда Џејм Харден. Според условите меѓу 2019 и 2023 година тој ќе добие 170 милиони долари, што е нов рекорд во...

Повеќе
July 8, 2017 - 0 Коментари

Раководството на Далас Маверикс објави дека 13-кратниот учесник во “натпреварот на ѕвездите” Дирк Новицки потпишал нов двегодишен договор со тимот. 39-годишниот германец ќе се врати за својата 20-та сезона со екипата на Далас, на тој...

Повеќе
July 7, 2017 - 0 Коментари

Српскиот капитен Милош Теодосиќ потпиша за ЛА Клиперс за две години во вредност од $ 12 милиони. Најдобриот плејмеркер на Европа се доведуваше во контакт со Бруклин Нетс, Чикаго Булс, Минесота Тимберволфс и Денвер Нагетс, но...

Повеќе
July 6, 2017 - 0 Коментари

Израелското крило Омри Каспи стана последниот кошаркар кој избра да се качи на шампионскиот воз на Голден Стејт, за да ја гони титулата. 29-годишниот играч потпиша со Воините за ветерански минимум од $ 2.1 милиони,...

Повеќе
July 5, 2017 - 0 Коментари

Џамал Крафорд ќе биде испратен во Атланта како дел од операцијата “Данило Галинари во Клиперс”, но не сака да слуша што и да е за иднина во составот на Хокс. Ветеранот, кој во текот на...

Повеќе
July 4, 2017 - 0 Коментари

Бразилскиот центар на Хјустон Рокетс Нене Иларио ќе остане во клубот и во следните три сезони. 34-годишниот Нене потпиша за сума од 11 милиони долари, откако само еден ден претходно ja одби понуда во речиси...

Повеќе
July 3, 2017 - 0 Коментари

Шпанецот Хозе Калдерон ќе продолжи да игра воНБА, откако потпиша договор со финалистот од сезона 2016/17 Кливленд Кавалирс. Според медиумите во САД, договорот на 35-годишниот бек ќе биде за период од една година, за која...

Повеќе
June 30, 2017 - 0 Коментари

Сакраменто ќе го направи српскиот кошаркар Богдан Богдановиќ најдобро платен дебитант во историјата на НБА. Кингс се договорија со ѕвездата на Фенербахче за тригодишен договор, кој ќе биде на вкупна вредност од 36 милиони долари....

Повеќе
June 27, 2017 - 0 Коментари

Синоќа се делеа наградите на најдобрите кошаркари во сезоната 2016/17 во НБА. Покрај сите индивидуални награди, беше прогласена и идеалната петорка на регрутите во Лигата, како интересен факт е дека четворица од избраните се странци....

Повеќе
June 27, 2017 - 0 Коментари

Кошаркарот на Хјустон Рокетс Ерик Гордон беше одликуван со наградата за “Најдобар шести човек” во сезоната 2016/17 во НБА, откако собра вкупно 358 поени во гласањето. 28-годишниот кој во својата прва сезона во дресот на...

Повеќе
June 23, 2017 - 0 Коментари

Неколку интересни трансакции го одбележаа овогодинешниот драфт во НБА, што се одржа синоќа. Дефинитивно број 1 е меѓу Минесота Тимберволфс и Чикаго Булс, која им овозможи на “шумските волци” да го привлечат Џими Батлер. Трикратниот...

Повеќе
June 22, 2017 - 0 Коментари

Екипата на Шарлот Хорнетс го привлече во своите редови Двајт Хауард од тимот на Атланта. Покрај него “Хорнет” го доведоа и 31-виот пик во драфтот кој е овој четврток. Во замена Атланта ќе го добие...

Повеќе
June 21, 2017 - 0 Коментари

Тимот на Минесота Тимберволвс соопшти дека го прекина договорот со црногорскиот центар Никола Пековиќ. 31-годишниот центар ја помина целата своја 7-годишна кариера во НБА во тимот на “волците”, но најверојатно веќе го одигра последниот натпревар...

Повеќе