Преглед на "Олимпијада" Tag
February 21, 2018 - 0 Коментари

За Rowan Cheshire слушнавме првпат на зимските олимписки игри во Сочи каде заработи тешка повреда....

Повеќе
August 1, 2017 - 0 Коментари

Меѓународниот олимписки комитет објави дека француската престолнина Париз ќе ги прифати летните игри во 2024 година. Тоа стана факт, откако единствениот друг кандидат за Олимпијадата Лос Анџелес даде барање за игрите во 2028 година и...

Повеќе
February 10, 2017 - 0 Коментари

Неодамна видовме како познатата “Маракана” се претвори во депонија по Олимписките игри во Рио де Жанеиро, а сега и Олимпискиот парк е во таква состојба. Спортската арена каде што се одржаа натпреварите од последниот ден...

Повеќе
February 9, 2017 - 0 Коментари

Пред 33 години во Сарево се одржаа Зимските Олимписки игри. 33 години потоа како последица од војните како и негрижата кон објектите, состојбата со олимписките капацитети е и тоа како очајна....

Повеќе
September 27, 2016 - 0 Коментари

Американскиот пливач Мајкл Фелпс сигурно ќе остане најуспешниот натпреварувач во историјата на летните олимпијади. Фелпс зеде 5 златни медали на Игрите во Рио и веќе има 23 златни, 3 сребрени и 2 бронзени или вкупно...

Повеќе
August 19, 2016 - 0 Коментари

Медалисти од 13-тиот ден од Олимписките игри во Рио де Жанеиро: *Кајак, 200 метри едноместно кану (мажи): Јуриј Чебан (Украина) – 39.279 секунди Валентин Демененко (Азербејџан) – 39.493 Кејрош Дос Сантос (Бразил) – 39.628 *Кајак,...

Повеќе
August 19, 2016 - 0 Коментари

Шпанија го победи европскиот првак Србија со 68:54 и се пласираше во финалето на олимпискиот турнир во кошарка за жени во Рио де Жанеиро. Во финалето шпанките ќе се сретнат со бранителот на титулата САД, кои ја...

Повеќе
August 19, 2016 - 0 Коментари

Oдбојкарките на репрезентацијата на Србија се пласираа за прв пат во својата историја во финалето на Олимписките игри, откако ги победија светскиот шампион и вицешампионот од Лондон 2012 САД со 3:2 (20:25, 25:17, 25:21, 16:25, 15:13)....

Повеќе
August 19, 2016 - 0 Коментари

Женскaта ракометна репрезентација на Франција во се пласираше за прв пат во својата историја во финале на Олимпијада, откако го победи светскиот вицешампион Холандија со 24:23 (17:13) во полуфиналето на Игрите во Рио де Жанеиро....

Повеќе
August 19, 2016 - 0 Коментари

...

Повеќе
August 19, 2016 - 0 Коментари

Усаин Болт стана првиот атлетичар во историјата со три олимписки “дубл” титули на 100 и 200 метри. Јамајканецот остана далеку од светскиот рекорд од 19.19 секунди, но заврши со личен рекорд сезонава од 19.78 сек....

Повеќе
August 18, 2016 - 0 Коментари

Елејн Томпсон пред неколку дена ја симна од престолот сонародничката Шели-Ен Фрејзер-Прајс во трката на 100 метри, а денеска беше најдобра и на 200 метри, со што го донесе четвртиот златен медал за својата земја...

Повеќе
August 18, 2016 - 0 Коментари

Олимпискиот и светски шампион САД се пласираше во финалето на олимпискиот турнир во ватерполо за жени, откако во полуфиналето ја победија Унгарија со 14:10. Во финалето Американките ќе се сретнат со составот на Италија. Бронзените од...

Повеќе
August 18, 2016 - 0 Коментари

Медалисти од 12-тиот ден од Олимписките игри во Рио де Жанеиро: Бадминтон, мешани двојки: 1. Тонтови Ахмад и Лилјана Нацир (Индонезија) 2. Пен Сун Чан и Лиу Јин Го (Малезија) 3. Нан Чан и Јанлеј...

Повеќе
August 18, 2016 - 0 Коментари

Австралија се пласираше на олимпискиот кошаркарски турнир кај мажите откако ја победи Литванија со 90:64. Пети Милс постигна 24 поени, Арон Бејнс додаде 16, а Мет Делаведова 15. Мантас Калниетис и Aнтанас Кавалјаускас реализираа по 12 поени...

Повеќе
August 18, 2016 - 0 Коментари

Олимпискиот и светски шампион Франција се пласираше во полуфиналето нa олимписките игри, откако во четвртфиналето ги победи со 34:27 домаќините Бразил.  Мишел Гигу постигна 8 гола за Франција, Даниел Нарсис додаде 7. За Бразил Александре...

Повеќе