Преглед на "premier liga" Tag
February 13, 2018 - 0 Коментари

По двата последователни порази од Борнмаут (0-3) и од Ватфорд (4-1), Челзи  им се врати на победите се во Премиер – лигата со сигурна победа над ВБА со резултат од 3-0 на „Стемфорд бриџ“....

Повеќе
October 2, 2017 - 0 Коментари

Елитните англиски судии беа замолени од судиската комисија да наведат во почетокот на сезоната на кои тимови навиваат. Малку чуден сепак е фактот дека ниту еден од судиите не посочил тим од топ 4. Еве...

Повеќе
October 2, 2017 - 0 Коментари

Италијанскиот клуб Џенова користел најмногу фудбалери во локалното првенство во петгодишен период од 2012-та до 2017. Истражувањето е само за првенствата од топ 5 на ранглистата на УЕФА, а остава впечаток дека италијанските тимови како...

Повеќе
September 26, 2017 - 0 Коментари

Рекордот на Рајан Гигс замина во историјата, бидејќи Герет Бери играчот на Вест Бромвич Албион веќе има највеќе настапи во Премиер Лигата цели 633, а до крајот на оваа сезона, овој рекорд ќе расте со оглед...

Повеќе
September 2, 2017 - 0 Коментари

...

Повеќе
August 19, 2017 - 0 Коментари

Фудбалската асоцијација на Англија одлучи да ги казни играчите кои симулираат на теренот со лишување од играчки права за два натпревари. Службениците во ФА се надеваат дека со овие мерки ќе престанат театарските паѓања за...

Повеќе
August 16, 2017 - 0 Коментари

Денис Бергкамп е автор на најубaвиот гол од создавањето на Премиер лигата пред 25 години. Во анкетата меѓу читателите на веб-страницата на Би-Би-Си, повеќето гласови привлече шутот на Беркамп против Њукасл на 2-ри март 2002...

Повеќе
August 13, 2017 - 0 Коментари

Пума доминира пред Најк и Адидас во Премиер Лигата. По подолго време доминацијата на Најк и Адидас е срушена. Оваа сезона дури пет екипи носат дресови на Пума, четири на Најк и три на Адидас,...

Повеќе
August 13, 2017 - 0 Коментари

Една од најпопуларните онлајн продавници за спортски артикли ги откри дресовите на кои фудбалери во англиската Премиер лига се купуваа најмногу минатата сезона. На чело е рекордниот трансфер на Манчестер Јунајтед Пол Погба, кој е...

Повеќе
July 1, 2017 - 0 Коментари

Некои од големите ѕвезди на Премиерлигата, чии договори не беа обновени ова лето, официјално се слободни агенти од денес. Најпознатите меѓу нив се поранешниот капитен на Челзи, Џон Тери, голгетерот на Манчестер Јунајтед од минатата...

Повеќе
June 10, 2017 - 0 Коментари

Португалецот Бернардо Силва е првото засилување за Пеп Гвардиола во Манчестер Сити за новата сезона, откако го смени шампионот на Франција Монако со дресот на “граѓаните”. Трансферната сума на португалскиот офанзивен плејмеркер е 43 милиони...

Повеќе
June 10, 2017 - 0 Коментари

Шампионот на Англија Челзи доби 150,8 милиони фунти од Премиерлигата во првата сезона, во кој е во сила распределбата на средствата од новиот голем договор за телевизиските права. Вкупната сума исплатена на 20-те клуба во...

Повеќе
May 25, 2017 - 0 Коментари

Од следната сезона во англискиот фудбал ќе бидат воведени казни од по 2 натпревари за симулации. Секој понеделник – по крајот на кругот – специјална комисија ќе се собира за да гледа снимки од спорни...

Повеќе
May 23, 2017 - 0 Коментари

Избран тимот на Премиерлигата од специјализираниот портал кој се занимава со статистички податоци “Who scored”. Џек Пикфорд од Сандерленд е најдобриот голман, во одбраната се двајца дефанзивци на Манчестер Сити Николас Отаменди и Александар Коларов,...

Повеќе
May 23, 2017 - 0 Коментари

Менаџерот на Челзи, Антонио Конте беше избран за тренер на годината во Англија во анкетата меѓу неговите колеги. 47-годишниот италијанец ги изведе лондончани до титулата во дебитантската сезона на чело на тимот. Конте има шанса...

Повеќе
May 21, 2017 - 0 Коментари

Фудбалерот на Челзи Н’Голо Канте ја доби наградата за најдобар играч на сезоната во англиската Премиер лига. 26-годишниот Французин е со голем придонес за титулата, која “сините” од Лондон ја освоија оваа сезона и доби...

Повеќе