Преглед на "Ракомет" Tag
January 22, 2017 - 0 Коментари

Дали сте задоволни од настапот на Македонија на СП во Франција? Да Не...

Повеќе
January 18, 2017 - 0 Коментари

Репрезентацијата на Македонија предмалку во Мец го забележа вториот пораз во четвртиот натпревар на Светскиот шампионат во Франција. Моќната Шпанија славеше со 29-25 откако нашите ракометари одиграа брилијантно прво полувреме. Натпреварот заврши со неколку промашувања на...

Повеќе
September 2, 2016 - 0 Коментари

Шведска е во потрага по нов тренер по катастрофата во Рио. Беше познато од порано дека Стафан Олсон се посвети на своите обврски како асистент во францускиот Пари Сен Жермен, а Ола Линдгрен имаше договор...

Повеќе
August 24, 2016 - 0 Коментари

Шпанскиoт стратег Жорди Рибера ја превзема клупата на шпанскиот национален тим, кој е без тренер од април, по повлекувањето на Маноло Каденас по трагичниот крај на квалификациите за Олимписките игри. Рибера доаѓа од тимот на...

Повеќе
August 9, 2016 - 0 Коментари

...

Повеќе
August 6, 2016 - 0 Коментари

По шесте порази по ред, нашите најдобри јуниори забележаа победа во последниот натпревар на ова Европско Првенство и тоа против Русија по продолженија со 33-32. Нашите ракометари го одиграа најдобриот натпревар на ова Европско Првенство....

Повеќе
August 4, 2016 - 0 Коментари

Селекторот на Кадетската машка репрезентација на Македонија , Иле Темелковски, го објави списокот на ракометари за собир за припреми за настап на ЕП (Дивизија Б) во Бугарија. Темелковски повика 21 ракометар на собирот што ќе се одржи во...

Повеќе
July 29, 2016 - 0 Коментари

По вчерашниот пораз од Норвешка од 27-24 денеска нашите јуниори го забележаа и вториот пораз и тоа од домаќинот Данска од 18-23. Во првото полувреме нашите млади ракометари одиграа одлично. Во 10та минута Македонија имаше...

Повеќе
July 29, 2016 - 0 Коментари

Натпреварот помеѓу репрезентациите на Македонија и Данска можете да го погледнете во живо ТУКА...

Повеќе
July 19, 2016 - 0 Коментари

По претходно донесена одлука на Управниот Одбор, денес Ракометната Федерација на Македонија ја исплати премијата од 30.000 евра на машката сениорска репрезентација, за пласманот на Светското Првенство во Франција 2017. Македонија обезбеди „виза“ за Франција...

Повеќе
June 23, 2016 - 0 Коментари

Шпанија, Словенија, Исланд, Тунис и Ангола ќе бидат противниците на нашата најдобра ракометна репрезентација на Светското Првенство што во јануари следната година ќе се одржи во Франција. Ждрепката посака Македонија да биде во иста група...

Повеќе
June 20, 2016 - 0 Коментари

Македонската ракометна репрезентација ги анулираше оние шест гола негатива од Злин против Чешка и со триумфот 34-27 во Скопје обезбеди пласман на Светското Првенство во Франција. Избраниците на Лино Червар ќе ги дознаат својте противници на...

Повеќе
June 17, 2016 - 0 Коментари

Македонската ракометна репрезентација ги анулираше оние шест гола негатива од Злин против Чешка и со триумфот 34-27 во Скопје обезбеди пласман на Светското Првенство во Франција. Избраниците на Лино Червар ќе ги дознаат својте противници...

Повеќе
June 15, 2016 - 0 Коментари

Феноменална вечер во ВИП Арената во Скопје. Нашите најдобри ракометари го направија, навидум невозможното и ги надокнадија оние шест негатива од Чешка и со победата од 34-27 обезбедија пласман на Светското Првенство кое следната година...

Повеќе
June 10, 2016 - 0 Коментари

Извлечени се групи за Европското првенство за жени во ракомет, кое ќе се одржи во Шведска. Групи: Група А (Стокхолм): Шведска, Шпанија, Србија и Словенија Група Б (Кристианштад): Холандија, Франција, Германија, Полска Група Ц (Малме): Црна Гора,...

Повеќе
June 2, 2016 - 0 Коментари

Нашите најдобри ракометарки го забележаат петтиот пораз во квалификациите за Европското Првенство откако вечерва во СРЦ Кале репрезентативките на Црна Гора славеа со 27-21. Првиот дел беше израмнет, а нашите репрезентативки пружија добра игра. Во...

Повеќе