Преглед на "Ракомет" Tag
August 4, 2016 - 0 Коментари

Селекторот на Кадетската машка репрезентација на Македонија , Иле Темелковски, го објави списокот на ракометари за собир за припреми за настап на ЕП (Дивизија Б) во Бугарија. Темелковски повика 21 ракометар на собирот што ќе се одржи во...

Повеќе
July 29, 2016 - 0 Коментари

По вчерашниот пораз од Норвешка од 27-24 денеска нашите јуниори го забележаа и вториот пораз и тоа од домаќинот Данска од 18-23. Во првото полувреме нашите млади ракометари одиграа одлично. Во 10та минута Македонија имаше...

Повеќе
July 29, 2016 - 0 Коментари

Натпреварот помеѓу репрезентациите на Македонија и Данска можете да го погледнете во живо ТУКА...

Повеќе
July 19, 2016 - 0 Коментари

По претходно донесена одлука на Управниот Одбор, денес Ракометната Федерација на Македонија ја исплати премијата од 30.000 евра на машката сениорска репрезентација, за пласманот на Светското Првенство во Франција 2017. Македонија обезбеди „виза“ за Франција...

Повеќе
June 23, 2016 - 0 Коментари

Шпанија, Словенија, Исланд, Тунис и Ангола ќе бидат противниците на нашата најдобра ракометна репрезентација на Светското Првенство што во јануари следната година ќе се одржи во Франција. Ждрепката посака Македонија да биде во иста група...

Повеќе
June 20, 2016 - 0 Коментари

Македонската ракометна репрезентација ги анулираше оние шест гола негатива од Злин против Чешка и со триумфот 34-27 во Скопје обезбеди пласман на Светското Првенство во Франција. Избраниците на Лино Червар ќе ги дознаат својте противници на...

Повеќе
June 17, 2016 - 0 Коментари

Македонската ракометна репрезентација ги анулираше оние шест гола негатива од Злин против Чешка и со триумфот 34-27 во Скопје обезбеди пласман на Светското Првенство во Франција. Избраниците на Лино Червар ќе ги дознаат својте противници...

Повеќе
June 15, 2016 - 0 Коментари

Феноменална вечер во ВИП Арената во Скопје. Нашите најдобри ракометари го направија, навидум невозможното и ги надокнадија оние шест негатива од Чешка и со победата од 34-27 обезбедија пласман на Светското Првенство кое следната година...

Повеќе
June 10, 2016 - 0 Коментари

Извлечени се групи за Европското првенство за жени во ракомет, кое ќе се одржи во Шведска. Групи: Група А (Стокхолм): Шведска, Шпанија, Србија и Словенија Група Б (Кристианштад): Холандија, Франција, Германија, Полска Група Ц (Малме): Црна Гора,...

Повеќе
June 2, 2016 - 0 Коментари

Нашите најдобри ракометарки го забележаат петтиот пораз во квалификациите за Европското Првенство откако вечерва во СРЦ Кале репрезентативките на Црна Гора славеа со 27-21. Првиот дел беше израмнет, а нашите репрезентативки пружија добра игра. Во...

Повеќе
May 31, 2016 - 0 Коментари

...

Повеќе
May 31, 2016 - 0 Коментари

...

Повеќе
May 16, 2016 - 0 Коментари

Навивачите го сакаат Червар за селектор. Барем вакво нешто може да се заклучи од резултатите од анкетата која пред нешто повеќе од две недели беше поставена на tip.com.mk. 233 односно 48% од анкетираните сакаат Лино...

Повеќе
May 8, 2016 - 0 Коментари

ЦСМ Букурешт сосема заслужено е новиот владител на ракометна Европа отако во унгарската престолнина Будимпешта ја совладаа екипата на Ѓер по подобро изведените пенали. Ракометарките на ЦСМ Букурешт и не можеа да замислат подобар финиш на...

Повеќе
May 7, 2016 - 0 Коментари

Вардарки одново не успеаа да обезбедат финале во ракометната Лига на шампионите, откако загубија во полуфиналето од тимот на Букурешт со 21:27. Ова беше трет фајнал-фор по ред за вардарки, кој и трети пат по...

Повеќе
May 6, 2016 - 0 Коментари

Десното крило на вардарки црногорката Јованка Радичевиќ се најде во тимот на сезоната во Лигата на шампионите. Во овој идеален тим за сезоната 2015/16 највеќе ракометарки има од екипата на унгарски Ѓер, голманката Гримзбо, левото...

Повеќе