Преглед на "Ракомет" Tag
April 7, 2016 - 0 Коментари

...

Повеќе
April 6, 2016 - 0 Коментари

оследен противник на Македонија на квалификациониот турнир кој ќе се одигра од 8 до 10 април во Гдањск ќе биде репрезентацијата на Чиле – убедливо најслабата по рејтинг репрезентација во групата. Иако натпреварот со Чиле...

Повеќе
April 6, 2016 - 0 Коментари

И оваа година како и претходната ЕХФ пред Ф4 турнирот кој ќе се одржи во Будимпешта организира он-лајн гласање за избор на најдобрите ракометарки на соодветните позиции односно избор на тимот на сезоната. Во номинираните...

Повеќе
April 4, 2016 - 0 Коментари

По Ресен и Битола, елитен ракомет во 90те се играл и во Велес. Така шампионот на Македонија РК Борец од Велес во сезоната 95-96 ја претставувал Македонија во ЕХФ Лигата на Шампионите. Во првата преелиминарна...

Повеќе
March 27, 2016 - 0 Коментари

Петар Ангелов стави крај на репрезентативната кариера. Својата одлука за опростување од националниот дрес ја соопшти преку својата Фејсбук страна. Во постот на Фејсбук меѓудругото Ангелов напиша “Дадов се за Македонија, секогаш со срце сум настапувал...

Повеќе
March 21, 2016 - 0 Коментари

Историјата говори дека во Ресен се играл Европски Ракомет. Така во сезоната 1997-98 овој наш подзаборавен ракометен клујб игра во ЕХФ Лигата на Шампионите и тоа во групата Д заедно со екипите на Лемго, Веспрем...

Повеќе
March 19, 2016 - 0 Коментари

Првиот натпревар во мисијата за пласмант на Рио, Македонија ќе ја започне против Полска и тоа од 20;30 минута. Така денес одлучи Меѓународната Ракометна Федерација која ги одреди термините за одигрување на натпревари. Вториот натпревар...

Повеќе
February 22, 2016 - 0 Коментари

Нашиот прв репрезентативен голман Борко Ристовски повторно се најде во ТОП 5 најдобри голмански интервенции. Минатото 11- коло во ракометната Лига на Шампиони нашиот “министер за одбрана”, ја имаше најдобрата интервенција, а во ова коло...

Повеќе
February 5, 2016 - 0 Коментари

Блаженко Лацковиќ го раскина договорот со нашиот шампион и се пресели во германскиот гигант Кил. Тој треба да биде замена за повредениот Кристијан Дисингер, а потпиша договор до Јуни 2017 година. Хрватот нема да смее...

Повеќе
February 4, 2016 - 0 Коментари

Поранешниот репрезентативец на Македонија, Ванчо Димовски се врати во Металург и ќе ја извршува функцијата спортски директор во клубот од Автокоманда. Ванчо Димовски го напушти Металург во 2014 година, по оној штрајк во клубот кога...

Повеќе
February 3, 2016 - 0 Коментари

Женскиот ракометен клуб на Вардар на својата интернет страница соопшти дека од следната сезона во своите редови ќе настапуваат Камила Херем и Александра Лакрабер. Камила Херем доаѓа од данскиот клуб Холстебро, а настапува за репрезентацијата...

Повеќе
February 3, 2016 - 0 Коментари

Како што и се очекуваше, Македонија квалификации за пласман на Олимписките игри во Рио ќе ги игра во Полска. Така одлучи Меѓународната ракометна федерација која покрај Полска, за домаќини на квалификационите турнири ги одбра уште...

Повеќе
January 31, 2016 - 0 Коментари

Германија е новиот владител на ракометна Европа. Во финалето Германија со 24-17 ја декласира Шпанија и сосема заслужено го освои 12то ракометно првенство. Ова е второ злато на Германија по 2004 година кога ја освои титулата...

Повеќе
January 31, 2016 - 0 Коментари

На прес-конференцијата во Краков, предмалку беше објавен Ол-Стар тимот за Европското првенство во Полска. Во продолжение се играчите кои оваа година беа избрани за Ол-Стар тимот: Андрес Волф – Германија Мануел Штрлек – Хрватска Михал...

Повеќе
January 30, 2016 - 0 Коментари

Во финалето на Африканското Ракометно Првенство, репрезентацијата на Египет ја совлада Тунис со 21-18. Тунис како второпласирана репрезентација е последниот противник на Македонија во квалификационата група за пласман на Летните Олимписки Игри во Рио. За...

Повеќе
January 30, 2016 - 0 Коментари

Македонија во април ќе има втора можност за пласман на Летните Олимписки Игри, овој пат во Рио де Жанеиро. Во квалификационата група за сега сигурни противници се репрезентациите на Полска и Чиле, а последниот протиник...

Повеќе