Преглед на "рфм" Tag
January 24, 2018 - 0 Коментари

Со пораз од 31-20 од Данска и последна позиција во групата, македонските ракометари се опростуваат од Европското првенство во Хрватска. Иако бевме само на чекор до историски успех, сепак на крајот и со денешниот пораз...

Повеќе
January 23, 2018 - 0 Коментари

Вечерва во Вараждин со почеток од 20:30, Македонија го игра претпоследниот натпревар од ЕП во Хрватска против репрезентацијата на Чешка. Стариот познаник на нашите ракометари е противникот кој мора да загуби доколку Македонија сака да...

Повеќе
January 21, 2018 - 0 Коментари

Катастрофално издание на македонските ракометари, бројни грешки и заслужен пораз. Македонија, во првиот натпревар од главната рунда загуби убедливо 31-20 од репрезентацијата на Шпанија. Натпреварот беше решен по само половина час игра кога Шпанија имаше...

Повеќе
January 21, 2018 - 0 Коментари

Белоруската судијска двојка Андреј Гуско и Сиархеј Репкин по втор пат ќе ни судат на ЕП во ракомет. Вечерва во Вараждин на натпреварот против Шпанија оваа судијска двојка ќе ја дели правдата исто како и...

Повеќе
January 21, 2018 - 0 Коментари

Македонските ракометари вечерва со почеток од 20:30 во Вараждин ќе го одиграат првиот натпревар од главната рунда од ЕП во Хрватска. По одличниот настап во групната фаза, Македонија вечерва ќе ги одмери силите со една...

Повеќе
January 17, 2018 - 0 Коментари

И да сакавме подобар старт неможевме да имаме. Две победи од исто толку одиграни натпревари. Ваков скор нашите ракометари досега немале во групната фаза од европските првенства, а најдобриот досегашен резултат вели дека нашите ракометари...

Повеќе
January 16, 2018 - 0 Коментари

Дефинитивно најдобриот погодок во второто коло од Европското првенство во Хрватска е цепелинот на Талески и Лазаров....

Повеќе
January 15, 2018 - 0 Коментари

Херојската борба на македонските ракометари вечерва во Арената во Загреб резултираше со втора победа. По саботната победа над Словенија,  вечерва во крајно интересен и нималку лесен натпревар, Македонија со 29-28 ја совлада репрезентацијата на Црна...

Повеќе
May 15, 2017 - 0 Коментари

Европската ракометна федерација (ЕХФ) ја објави листа на земји кои изразија интерес за организација на Европското првенство и во конкуренција ај мажите и кај жените во 2022 и 2024 година. Македонија е единствената земја која...

Повеќе
April 24, 2017 - 0 Коментари

На речиси десетина дена пред квалификациониот натпревар против Исланд, РФМ ја објави цената на билетите. Така доколку скаате да го слединте квалификациониот натпревар против Исланд кој ќе се одигра во ВИП Арената ќе мора да...

Повеќе
February 18, 2017 - 0 Коментари

Ракометната Федерација на Македонија ги следеше примерите од големите федерации и по нивниот “рецепт” отвори фан шоп. Во рамките на Телеком Арената во Скопје, РФМ на верните навивачи ќе им понуди широк асортиман на навивачки...

Повеќе
January 23, 2017 - 0 Коментари

Ден по завршувањето на 1/8 финалните натпревари во рамките на 25. Светско ракометно првенство, ИХФ го објави рангот на репрезентациите од 9. до 16. позиција. Репрезентацијата на Македонија и покрај третата позиција во групата ова...

Повеќе
January 22, 2017 - 0 Коментари

И по 1/8 финалните натпревари нашиот капитен Кирил Лазаров се уште води на листата на стрелци на Светскиот шампионат во Франција. Со 50 постигнати голови Лазаров е лидер на листата пред Банур од Тунис кој...

Повеќе
January 18, 2017 - 0 Коментари

...

Повеќе
January 18, 2017 - 0 Коментари

Репрезентацијата на Македонија предмалку во Мец го забележа вториот пораз во четвртиот натпревар на Светскиот шампионат во Франција. Моќната Шпанија славеше со 29-25 откако нашите ракометари одиграа брилијантно прво полувреме. Натпреварот заврши со неколку промашувања на...

Повеќе
January 15, 2017 - 0 Коментари

...

Повеќе