Преглед на "РК Вардар" Tag
February 21, 2018 - 0 Коментари

Вардар е заинтересиран за ракометар од актуелниот состав на Барселона. Играчот кој е мета на актуелниот европски првак е пикерот Алексис Хернандез Боргес. Тој минатото лето се пресели во каталонскиот состав од редовите на Порто....

Повеќе
October 18, 2017 - 0 Коментари

Вардар го победи ППД Загреб со 30:23 (17:10) за нова победа во СЕХА ГАЗПРОМ лигата. Како и во натпреварот на Лигата на шампионите на ЕХФ во Скопје, тимот на Касим Каменица започна добро, држејќи се...

Повеќе
October 16, 2017 - 0 Коментари

Нашите претставници во ЕХФ Лигата на шампионите запишаа победи, Вардар против големата Барселона дома, а Металург на гостински терен, кај Чеховски Мердведи. Европскиот шампион Вардар не губи на домашен терен и оваа сезона, дури ниту...

Повеќе
October 14, 2017 - 0 Коментари

Европскиот шампион Вардар не губи на домашен терен и оваа сезона, дури ниту од првиот фаворит за лидерското место во групата „А“ во Лигата на шампионите – Барселона. Шпанскиот гигант, уште еднаш падна пред вардарци...

Повеќе
October 8, 2017 - 0 Коментари

Пик Сегед успеа да го запре европскиот шампион, Вардар. Во вжештената атмосфера во салата во Унгарија, имаше жестока борба од првата до последната минута, а на крајот немаше победник – 26:26 (14:13). Најголем виновник за...

Повеќе
September 15, 2017 - 0 Коментари

Интересни податоци гпрезентираше германскиот ракометен свет по почетокот на Лигата на шампионите. Имено, најнискиот играч во најдоброто европско натпреварување оваа сезона ќе биде средниот бек на Кил, словенецот Миха Зарабец. Поранешниот играч на Цеље Пивоварна...

Повеќе
September 13, 2017 - 0 Коментари

Европскиот шампион Вардар, донесе нов клупски трофеј во витрините и прв за оваа сезона. Тимот на Раул Гонзалез го освои Супер Купот на Македонија против финалистот од Купот на Македонија Еурофарм Работник 30:25 (19:12). Немаше...

Повеќе
September 5, 2017 - 0 Коментари

Европскиот шампион и бранителот на трофејот во Сеха Лигата без проблеми победи на првиот дуел на домашен терен во регионалната лига против Горење Велење со 32:19. По победата во саботата против Металург вардарци  го прегазија...

Повеќе
August 25, 2017 - 0 Коментари

Вардар обезбеди полуфинале на Супер Глоуб, oткако го победи ирански Нафт Ва Газ Гашаран со 30: 22 (15:10), и во полуфиналето ќе се сретне со шпанска Барселона, која ја победи во полуфиналето минатата сезона во...

Повеќе
July 7, 2017 - 0 Коментари

Унгарија и Босна и Херцеговина ќе останат без претставници, а Србија се враќа со две екипи во СЕХА Гаспром лигата за сезоната 2017/2018, која почнува на 29-ти август! Унгарскиот шампион Веспрем и шампионот на Босна...

Повеќе
July 1, 2017 - 0 Коментари

Синоќа во словенската престолнина, Љубљана, беа одредени групите за следната сезона на ЕХФ Лигата на шампионите во двете конкуренции. Нашиот шампион и бранител на титулата, Вардар, ќе се сретне со македонските репрезентативци Кирил Лазаров и Натн,...

Повеќе
June 26, 2017 - 0 Коментари

Европската ракометна федерација (ЕХФ) ги објави шеширите за ждрепката за групната фаза од новата сезона во ЕХФ Лигата на Шампионите. Нашиот шампион, кој воедно е и европски шампион, Вардар, иако ја освоија шампионската титула минатата сезона...

Повеќе
June 11, 2017 - 0 Коментари

Популарниот сајт Handball-Planet ги одбра 20-те најдобри трансфери во светот на ракометот за минатата сезона. Листата ја предводи французинот Недим Ремили, кој од Кретел премина во ПСЖ, а листата ја завршува Жилберто Дуарте кој дојде...

Повеќе
June 7, 2017 - 0 Коментари

Македонскиот и Европскиот ракометен шампион,  Вардар со победа ја обезбеди 11-та титула во домашното првенство, откако во Велес ја совладаа домашната екипа на Борец, со 28:36 (12:15). Со победата Вардар стигна до четвртата титула сезонава,...

Повеќе
June 7, 2017 - 0 Коментари

Централниот бек на Вардар Лука Циндриќ од 2018 година заминува во полскиот Кјелце. Хрватот потпиша договор со полскиот шампион кој ќе стапи на сила од наредната сезона и тој ќе настапува заедно сегашниот клупски колега...

Повеќе
May 21, 2017 - 0 Коментари

Македонскиот ракометен шампион Вардар го одбрани трофејот во Купот на Македонија, кој се одржуваше во салата „Младост“ во Битола, откако славеше со 26:31 (13:16) над миленикот на домаќините Еурофарм Работник. Ова за „црвено-црните“ е 12-ти...

Повеќе