Преглед на "Тенис" Tag
March 25, 2018 - 0 Коментари

Прворангираниот тенисер на АТП листата, легендарниот Роџер Федерер загуби во второто коло на Мастерсот во Мајами и со тоа го загуби престолот на АТП....

Повеќе
February 17, 2018 - 0 Коментари

Роџер Федерер испиша историја тешко достижна за било кој друг тенисер, искачувајќи се повторно на првото место на АТП ранг листата. Федекс уште еднаш потврди дека е убедливо најдобриот тенисер на денешницата, уривајќи нов рекорд...

Повеќе
November 6, 2016 - 0 Коментари

Чешката тенисерка Петра Квитова ја заврши сезона 2016 со титула од турнирот “Елит Трофеј” во кинескиот град Жухај, откако во финалето на трката со награден фонд од 2,2 милиони долари ја победи украинката Елина Свитолина...

Повеќе
November 1, 2016 - 0 Коментари

Светскиот рекет број еден Новак Ѓоковиќ по 122 недели на чело на листата на АТП, во понеделник ќе му ја предаде на Енди Мареј! Така одлучи турнирот во Париз, каде што србинот вчера беше елиминиран...

Повеќе
October 23, 2016 - 0 Коментари

Французинот Ришар Гаске ја освои 14-та титула во кариерата, откако победи во финалето на турнирот во белгискиот град Антверпен со награден фонд 635.645 евра, против аргентинецот Диего Шварцман со 7:6(4), 6:1. За Гаске ова беше...

Повеќе
October 23, 2016 - 0 Коментари

Шпанецот Пабло Карењо-Буста го освои турнирот во Москва “куп Кремљ” со награден фонд 792.645 долари, откако го победи во финалето италијанецот Фабио Фоњини со 4:6, 6:3, 6:2. Ова беше втора титула во сезоната за шпанецот,...

Повеќе
October 22, 2016 - 0 Коментари

Романката Моника Никулеску го освои турнирот во тенис на тврда подлога во Луксембург со награден фонд од 250 илјади долари. Никулеску направи сензација во финалето и ја победи лидерката во шемата Петра Квитова од Чешка...

Повеќе
October 22, 2016 - 0 Коментари

Носителката на две титули од “гренд слем” Светлана Кузнецова ја заштити минатогодишната титула на турнирот во Кремљ – Москва, откако во финалето 31-годишната русинка ја декласираше со 6:2, 6:1 Дарја Гаврилова од Австралија). Триумфот на...

Повеќе
October 19, 2016 - 0 Коментари

Рафаел Надал и Роџер Федерер, ја открија заедно новата академија на шпанскиот тенисер во родниот град на Рафа во Манакор. Швајцарецот изјави дека е среќен што има чест да ја отвори заедно со Надал неговата...

Повеќе
October 18, 2016 - 0 Коментари

Ќе има големи промени во женскиот тенис, особено оние поврзани со пропозициите на натпреварот. Постои можност за укинување на третиот сет. Се разбира, во овој случај победникот ќе се одлучи во дополнителниот тај-брејк, кој ќе...

Повеќе
October 17, 2016 - 0 Коментари

Американската тенисерка Серена Вилијамс ќе го пропушти крајот на ВТА турнирите и втора година по ред, поради повреда на рамото. Таа нема играно од поразот од Каролина Плишкова во полуфиналето на УС Опен во почетокот...

Повеќе
October 17, 2016 - 0 Коментари

Најпроблематичниот тенисер Ник Кирјос повторно е казнет од страна на АТП, со тоа што сега доби суспензија за недолично однесување во Шангај. Тој доби забрана за настап на АТП турнирите до 15-ти Јануари 2017-та. Покрај...

Повеќе
October 16, 2016 - 0 Коментари

Доминика Цибулкова од Словачка ја освои титулата на турнирот во Линц, откако ја победи во финалето Викторија Голубиќ од Швајцарија со 6:3, 7:5. Цибулкова со тоа ја освои третата титула сезонава и седма во кариерата....

Повеќе
October 14, 2016 - 0 Коментари

Лидерката во светската ВТА листа Анжелик Кербер отпадна од турнирот во Хонгконг по поразот со 3:6, 1:6 во 1/4-финалето од австралијката Дарја Гаврилова по 1 час и 14 минути игра. За Кербер ова беше трет турнир...

Повеќе
October 10, 2016 - 0 Коментари

Новак Ѓоковиќ и натаму е на првото место на АТП листата на 3.695 поени. Српскиот тенисер има 13.540 поени, а Енди Мареј 9845, додека трет е шампионот од  УС Опен Стен Вавринка со 5910. Меѓу...

Повеќе
October 9, 2016 - 0 Коментари

Британскиот тенисер Енди Мареј победи на турнирот во Пекинг, откако во финалето го победи бугарскиот тенисер Григор Димитров со 6:4, 7:6 (2). Мареј во 11-от меѓусебен дуел со Димитров ја запиша осмата победата, а до неа...

Повеќе