Преглед на "Тенис" Tag
October 9, 2016 - 0 Коментари

Агниешка Радванска го освои втор пат во кариерата турнирот во тенис на тврда подлога во кинеската престолнина Пекинг со награден фонд 6,29 милиони долари. Пoлската тенисерка ја победи во финалето Јоана Конта од Велика Британија...

Повеќе
October 9, 2016 - 0 Коментари

Австралиецот Ник Кириjос ја освои третата титула сезонава, откако триумфираше во јапонската престолнина Токио, на турнирот со награден фонд 1,506 милиони долари. Киријос го победи во финалето Давид Гофен од Белгија со 4:6, 6:3, 7:5...

Повеќе
October 8, 2016 - 0 Коментари

Австралиецот Ник Кириjос и белгиецот Давид Гофен ќе се борат за титулата на турнирот во тенис во Токио. Тоа ќе биде втор нивни дуел, а за прв пат се сретнаа оваа година на турнир во...

Повеќе
October 7, 2016 - 0 Коментари

Американката Медисон Кис се пласираше во полуфиналето на турнирот во тенис на тврда подлога во кинеската престолнина Пекинг со награден фонд 6,29 милиони долари, откако ја победи двократната шампионка од “Вимблдон” Петра Квитова од Чешка...

Повеќе
October 7, 2016 - 0 Коментари

Хрватскиот тенисер Марин Чилиќ се пласираше во полуфиналето на турнирот во Токио откако го победи Хуан Монако од Аргентина во два сета со 7:5, 6:1. Чилиќ, ќе игра во полуфиналето против белгиецот Давид Гофан, кој...

Повеќе
October 6, 2016 - 0 Коментари

Лидерката на ВТА листата Анжелик Кербер од Германија отпадна во третиот круг на турнирот во Пекинг со награден фонд 6,29 милиони долари. Таа загуби од Елина Свитолина од Украина со 3:6, 5:7 по 89 минути...

Повеќе
October 6, 2016 - 0 Коментари

Французинот Гаел Монфис се пласираше во четвртфиналето по победата над сонародникот Жил Симон со 6:1, 6:4 на турнирот во Токио. Во полуфиналето Монфис ќе се сретне со хрватот Иво Карловиќ, кој го надигра Јанко Типсаревиќ...

Повеќе
October 5, 2016 - 0 Коментари

Повредата на грбот го принуди миленикот на домашната публика на турнирот во Токио Кеј Нишикори да се откаже по само 45 минути игра против португалецот Жоао Соуза. Нишикори водеше со 4:3, но поради проблемот во...

Повеќе
October 4, 2016 - 0 Коментари

Руската тенисерка Марија Шарапова ќе се врати во судот во април 2017 година, бидејќи Судот за спортска арбитража (ЦАС) денеска и ја намали суспензијата поради допинг. Шарапова првично беше суспендиран на две години, но по...

Повеќе
October 2, 2016 - 0 Коментари

Русинот Карен Хачанов ja освои титулата на турнирот во тенис на тврда подлога во кинескиот град Чанду со награден фонд 947 735 долари. 20-годишниот тенисер го победи на финалето шпанецот Алберт Рамос-Винолас со 6:7 (4),...

Повеќе
October 2, 2016 - 0 Коментари

Томаш Бердих од Чешка ја одбрани титулата од турнирот во кинескиот град Шaнжeн со награден фонд 947 735 долари, откако го победи во финалето Ришар Гаске од Франција со 7:6 (5), 6:7 (2), 6:3. За...

Повеќе
October 1, 2016 - 0 Коментари

Кристина Плишкова ја победи Нао Хибино од Јапонија, и го освои турнирот во Ташкент – Казахстан. Чешката тенисерка, која моментално е 100-та во светот, победи со 2:1 во сетови (6:3, 2:6, 6:3), и го освои својот...

Повеќе
October 1, 2016 - 0 Коментари

Петра Квитова ја освои титулата на турнирот во Вухан -Кина со награден фонд 2.5 милиони долари. Во финалето чешката тенисерка ја надигра лесно со 6:1, 6:1 Доминика Цибулкова од Словачка за само 62 минути игра....

Повеќе
September 30, 2016 - 0 Коментари

Шампионката од 2014 година Петра Квитова од Чешка се пласираше во финалето на турнирот на тврда подлога во кинескиот град Вухан. Квитова ја декласираше четвртата носителка Симона Халеп од Романија со 6:1, 6:2 за 67...

Повеќе
September 30, 2016 - 0 Коментари

Шампионот од минатата година Стен Вавринка го откажа учеството на турнирот во јапонската престолнина Токио следната недела поради болки во грбот. Швајцарецот е вториот тенисер, кој се повлече од учество во трката по олимпискиот вицешампион...

Повеќе
September 28, 2016 - 0 Коментари

Светскиот рекет број 1 Новак Ѓоковиќ одлучи да се повлече од турнирот во Пекинг поради повреда на лактот. Србинот освои шест трофеи на овој турнир кој се игра во главниот град на Кина, а последниот...

Повеќе