Преглед на "Тенис" Tag
September 24, 2016 - 0 Коментари

Шампионот од Отвореното првенство на САД – УС Опен Стен Вавринка се пласираше во финалето на турнирот во рускиот град Санкт Петербург, откако го победи со 7:6 (8), 6:2 над шпанецот Роберто Баутиста-Агут. Ривал на...

Повеќе
September 24, 2016 - 0 Коментари

Украинката Лесја Цуренко го освои турнирот по тенис на тврда подлога во кинескиот град Гвангжу со награден фонд од 250 илјади долари. Цуренко ја победи во финалето шампионката од минатата година Јелена Јанковиќ од Србија...

Повеќе
September 24, 2016 - 0 Коментари

Шампионката од 2010 година Каролина Возниацки од Данска се пласираше во финалето на турнирот во јапонската престолнина Токио со награден фонд од еден милион долари. Поранешната број 1 во светот во полуфиналето ја победи бранителката...

Повеќе
September 23, 2016 - 0 Коментари

Победникот од УС Опен Стен Вавринка го победи српскиот тенисер Виктор Троицки на турнирот во Санкт Петербург во четврт-финалето со 2:0 (7:5, 6:2). Следниот противник на швајцарскиот тенисер ќе биде Шпанецот Роберто Баутиста-Агут, кој го победи Жоао...

Повеќе
September 23, 2016 - 0 Коментари

Шампионката од минатата година на турнирот во кинескиот град Гвангжу Јелена Јанковиќ од Србија се пласираше во финалето откако ја победи Ана Коњух од Хрватска со 7:5, 7:6 (7) за 1:44 игра. Србинката направи брејк во...

Повеќе
September 23, 2016 - 0 Коментари

Бранителот на титулата на турнирот во Токио Агниешка Радванска ја победи олимписката шампионка од Рио 2016 Моника Пуиг од Порторико и се пласираше во полуфиналето. Полската тенисерка ја победи Пуиг со 6:2, 6:3 за 76 минути,...

Повеќе
September 22, 2016 - 0 Коментари

Финалистката од Ус Опен Каролина Плишкова од Чешка отпадна во вториот круг на турнирот во јапонската престолнина Токио со награден фонд од 1 милион долари. Плишкова, загуби од квалификантката Александра Саснович од Белорусија со 4:6, 2:6....

Повеќе
September 21, 2016 - 0 Коментари

Меѓународната тениска федерација (ИТФ) го суспендираше Францускиот тенисер Констант Лестиен на седум месеци поради обложување на натпревари. 24-годишниот тенисер се изјасни за виновен, а ќе плати и казна од 10.000 долари. ИТФ изјави дека 164-от...

Повеќе
September 14, 2016 - 0 Коментари

Голем скандал е на пат да се појави во женскиот тенис. Руски хакери ги откриле пораките на сестрите Вилијамс и дознале дека американските тенисерки биле фатени од Антидопинговата агенција (WADA) со забранети стимуланси. Тие тврдат...

Повеќе
September 10, 2016 - 0 Коментари

Германката Лаура Зигемунд и хрватот Мате Павиќ изненадувачки ја освоија титулата во мешани двојки на Отвореното првенство на САД во тенис. Зигемунд и Павиќ ги победија во финалето претставниците на домаќините Коко Вандевеге и Раџив...

Повеќе
September 8, 2016 - 0 Коментари

Првопласираната на ВТА листата Серена Вилијамс се пласираше во полуфиналето на УС Опен, откако ја победи Симона Халеп од Романија во три сета 6:2, 4:6, 6:3. Американката ќе игра во полуфиналето против Чешката тенисерка Каролина Плишкова. Чешката...

Повеќе
September 8, 2016 - 0 Коментари

Јапонецот Кеи Нишикори се пласираше во полуфиналето на УС Опен, откако го победи со пресврт, во пет сета вториот носител Енди Мареј – 1:6, 6:4, 4:6, 6:4, 7:5. Јапонецот го полуфиналето ќе игра против Стен Вавринка...

Повеќе
September 7, 2016 - 0 Коментари

Германската тенисерка Анжелик Кербер стигна до полуфиналето на УС Опен, откако во четврт-финалето ја победи италијанката Роберта Винчи со 7:5, 6:0. Анжелик Кербер, која има шанса да ја мине Серена Вилијамс на првата позиција на...

Повеќе
September 6, 2016 - 0 Коментари

Американската тенисерка Серена Вилијамс се пласираше во четвртфиналето на УС Опен, победувајќи ја Јарослава Шведова од Казахстан со 6:2, 6:3. Со оваа победа, Серена Вилијамс стигна до 308 победи на турнирите на гренд слем и...

Повеќе
September 5, 2016 - 0 Коментари

Шпанскиот тенисер Рафаел Надал призна дека Лука Пуил одигра маестрален меч по поразот од 22-годишниот Французин во 1/8-финалето на УС Опен. Двајцата одиграа натпревар од пет сета, а конечно со победа се поздрави Пуил кој...

Повеќе
September 5, 2016 - 0 Коментари

Поранешната број 1 во светот Каролина Возниацки стигна до 1/4-финалето на УС Опен, откако ја елиминирапе американката Медисон Кис со 6:3, 6:4 за 79 минути игра. Така 9-тата во светот американка не успеа да го подобри...

Повеќе