Преглед на "Tenis" Tag
December 21, 2016 - 0 Коментари

Хуан Мартин Дел Потро, ќе го пропушти Отвореното првенство на Австралија. Аргентинскиот тенисер кој и го донесе Дејвис Купот на Аргентина, не е во оптимална физичка форма. Поранешниот шампион од УС Опен беше прогонуван од...

Повеќе
November 6, 2016 - 0 Коментари

Чешката тенисерка Петра Квитова ја заврши сезона 2016 со титула од турнирот “Елит Трофеј” во кинескиот град Жухај, откако во финалето на трката со награден фонд од 2,2 милиони долари ја победи украинката Елина Свитолина...

Повеќе
November 1, 2016 - 0 Коментари

Светскиот рекет број еден Новак Ѓоковиќ по 122 недели на чело на листата на АТП, во понеделник ќе му ја предаде на Енди Мареј! Така одлучи турнирот во Париз, каде што србинот вчера беше елиминиран...

Повеќе
October 27, 2016 - 0 Коментари

Лидерката во светската ВТА листа Анжелик Кербер од Германија го освои првото место во Црвената група на шампионатот на ВТА во Сингапур со награден фонд од 7 милиони долари. Кербер стигна до третата победа по...

Повеќе
October 23, 2016 - 0 Коментари

Французинот Ришар Гаске ја освои 14-та титула во кариерата, откако победи во финалето на турнирот во белгискиот град Антверпен со награден фонд 635.645 евра, против аргентинецот Диего Шварцман со 7:6(4), 6:1. За Гаске ова беше...

Повеќе
October 23, 2016 - 0 Коментари

Шпанецот Пабло Карењо-Буста го освои турнирот во Москва “куп Кремљ” со награден фонд 792.645 долари, откако го победи во финалето италијанецот Фабио Фоњини со 4:6, 6:3, 6:2. Ова беше втора титула во сезоната за шпанецот,...

Повеќе
October 23, 2016 - 0 Коментари

Аргентинецот Хуан Мартин дел Потро го освои турнирот на тврда подлога во шведската престолнина Стокхолм со награден фонд награден фонд 635.645 евра, откако во финалето го победи американецот Џек Сок со 7:5, 6:1 за еден...

Повеќе
October 22, 2016 - 0 Коментари

Романката Моника Никулеску го освои турнирот во тенис на тврда подлога во Луксембург со награден фонд од 250 илјади долари. Никулеску направи сензација во финалето и ја победи лидерката во шемата Петра Квитова од Чешка...

Повеќе
October 22, 2016 - 0 Коментари

Носителката на две титули од “гренд слем” Светлана Кузнецова ја заштити минатогодишната титула на турнирот во Кремљ – Москва, откако во финалето 31-годишната русинка ја декласираше со 6:2, 6:1 Дарја Гаврилова од Австралија). Триумфот на...

Повеќе
October 19, 2016 - 0 Коментари

Аргентинскиот тенисер Хуан Монако на својот Твитер профил објави голи фотографии на него и неговата девојка. Ваквата објава предизвика низа на реакции, а некои од нив наведуваат дека токму новата “професија” на тенисерот била причина...

Повеќе
October 19, 2016 - 0 Коментари

Рафаел Надал и Роџер Федерер, ја открија заедно новата академија на шпанскиот тенисер во родниот град на Рафа во Манакор. Швајцарецот изјави дека е среќен што има чест да ја отвори заедно со Надал неговата...

Повеќе
October 18, 2016 - 0 Коментари

Ќе има големи промени во женскиот тенис, особено оние поврзани со пропозициите на натпреварот. Постои можност за укинување на третиот сет. Се разбира, во овој случај победникот ќе се одлучи во дополнителниот тај-брејк, кој ќе...

Повеќе
October 17, 2016 - 0 Коментари

Најпроблематичниот тенисер Ник Кирјос повторно е казнет од страна на АТП, со тоа што сега доби суспензија за недолично однесување во Шангај. Тој доби забрана за настап на АТП турнирите до 15-ти Јануари 2017-та. Покрај...

Повеќе
October 14, 2016 - 0 Коментари

Лидерката во светската ВТА листа Анжелик Кербер отпадна од турнирот во Хонгконг по поразот со 3:6, 1:6 во 1/4-финалето од австралијката Дарја Гаврилова по 1 час и 14 минути игра. За Кербер ова беше трет турнир...

Повеќе
October 13, 2016 - 0 Коментари

Австралискиот тенисер Ник Кирјос е казнет со 16.500 долари за неговото однесување во натпреварот против Миша Зверев во Мастерсот во Шангај. Кирјос беше казнет со максимумот од 10.000 долари, поради “недостаток на посветеност” во натпреварот...

Повеќе
October 12, 2016 - 0 Коментари

Австралијанецот со грчко потекло Ник Кирјос направи нова глупост на тениските терени. И во минатото од овој тенисер сме гледале разни испади на теренот, но она што го направи денес во Шангај не може да се...

Повеќе