Преглед на "wrc" Tag
April 22, 2018 - 0 Коментари

Иако заврши на првата позиција во квалификациите, Марк Маркез на денешната трка во рамките на Гран При трката во САД ќе стартува од четвртата позиција откако организаторот одлучи да го казне поради инцидентот со Маверик...

Повеќе
October 9, 2017 - 0 Коментари

Крис Мијк од тимот на Цитроен го освои релито во Шпанија – круг број 11 од вкупно 13-те во календарот на Светскиот рели шампионат. Ова е втора победа на Мијк сезонава по трката во Мексико...

Повеќе
August 21, 2017 - 0 Коментари

Пилотот на M-Sport со Форд Фиеста Од Танак го освои релито во Германија – десетти круг од календарот на Светскиот рели шампионат – откако поведе уште во попладневните фази на првиот натпреварувачки ден. Неговиот тимски...

Повеќе
August 9, 2017 - 0 Коментари

Светскиот рели шампионат ќе го зголеми својот календар во 2018-та со круговите во Турција и Хрватска. До неодамна се очекуваше Нов Зеланд да дебитира на светската сцена, но најверојатно ништо од тоа. Меѓународната автомобилистичка федерација...

Повеќе
July 30, 2017 - 0 Коментари

Новакот во Светскиот рели шампионат оваа сезона од тимот на Тојота Есапека Лапи импресионира со настапот во целиот тркачки викенд и грабна деби победа во кариерата на релито во Финска – деветти круг од календарот...

Повеќе
July 2, 2017 - 0 Коментари

Пилотот на Хјундаи Тиери Невил го освои релито во Полска откако неговиот главен конкурент Од Танака со Форд Фиеста се урна во завршните фази на трката денес. Клубскиот колега на Танака – Себастијан Ожие го...

Повеќе
May 21, 2017 - 0 Коментари

Светскиот шампион Себастијан Ожие со Форд заврши со најдобро време на трката од Светскиот рели шампионат во Португалија и така ја забележа втората победа сезонава, зголемувајќи ја предноста во генералниот пласман на 22 поени. Со...

Повеќе
May 1, 2017 - 0 Коментари

Пилотот на Хјундаи Тиери Невил успеа да триумфира на релито на Аргентина во петтиот круг на Светскиот рели шампионат и стана првиот пилот од сезоната со втора победа. Втората позиција остана за Елфил Еванс, а...

Повеќе
April 9, 2017 - 0 Коментари

Тиери Нeвил победи на релито во Франција со Хјундаи и стана четвртиот различен победник во Светскиот рели шампионат оваа сезона со четврти различен конструктор. Со речиси една минута предност тој го остави Себастијан Ожие на...

Повеќе
February 13, 2017 - 0 Коментари

Јари-Мати Латвала победи на рели Шведска со Тојота, за кои ова е прв успех од 1999 година. Минатиот месец тие се вратија во Светскиот рели шампионат, по 17-годишно отсуство, а потоа Латвала успеа да застане...

Повеќе
February 11, 2017 - 0 Коментари

ФИА нема да дозволи на Фолксваген да учествува во новата сезона на Светскиот рели шампионат, иако германскиот конструктор ги направи потребните промени на возилото. Сепак, тие не беа навремено и поради испуштениот рок федерацијата не...

Повеќе
January 22, 2017 - 0 Коментари

Французинот Себастијан Ожие ја зеде првата победата со Форд уште на првата трка од Светскиот рели шампионат во Монако, со предност од 2:15 минути пред Јари-Мати Латвала од Тојота. Танака успеа да дојде до подиумот...

Повеќе
January 21, 2017 - 0 Коментари

Првиот круг од сезона 2017 во Монте Карло во Светскиот рели шампионат беше обележан со трагичен инцидент. Автомобилот Hyundai i20 со број 4 не успеа да влезе во левиот свиок поради мразот и се удри...

Повеќе
January 8, 2017 - 0 Коментари

Речиси секоја нова сезона во Светскиот рели шампионат е проследена со промени во Правилникот. 2017 година во WRC ќе започне кон крајот на овој месец со легендарното рели во Монте Карло и затоа ФИА веќе...

Повеќе
November 20, 2016 - 0 Коментари

Андреас Микелсен стигна до победа на релито Австралија со предност од 14,9 секунди, а неговиот соиграч и шампион Себастијан Ожие финишираше втор, со што Фолксваген ја заврши ерата во Светскиот рели шампионат (WRC) на првите...

Повеќе
November 4, 2016 - 0 Коментари

  Фолксваген најавија и официјално дека завршуваат со Светскиот рели шампионат (WRC) по крајот на сезоната 2016. Веста доаѓа само една недела по заминувањето на Ауди. И двата производители, кои се под една капа, завршуваат...

Повеќе