Преглед на "WTA" Tag
October 16, 2017 - 0 Коментари

Барбора Стричова ја освои титулата на тенискиот турнир во австрискиот град Линц со награда од 250.000 долари. Чешката тенисерка ја порази во финалето Магдалена Рибарикова од Словачка со 6:4, 6:1. Титулата е втора во кариерата...

Повеќе
October 16, 2017 - 0 Коментари

Анастасија Павличенкова ја освои титулата на тенискиот турнир во Хонг Конг со награда од поламилион долари. Во финалето русинка победи драматично со 5:7, 6:3, 7:6 (3) против Дарија Гаврилова од Австралија за три часа и...

Повеќе
October 9, 2017 - 0 Коментари

Французинот Каролина Гарсија ја продолжи својата одлична серија во Азија оваа сезона со победа на силен тениски турнир во Пекинг со награден фонд од 7 милиони долари. Гарсија ја заслужи петтата титула во кариерата по...

Повеќе
October 8, 2017 - 0 Коментари

Симона Халеп го обезбеди своето прво место на светската ранг листа ВТА по одличните настапи на турнирот во Пекинг. Романката ја симна Гарбин Мугуруса од врвот и за првпат ќе биде број еден во светот...

Повеќе
October 5, 2017 - 0 Коментари

Шампионот на Ролан Гарос, Jeлена Остапенко од Латвија обезбеди место на завршниот ВТА турнир за годината. Наградата за 7 милиони долари ќе се одржи од 22-ри до 29-ти октомври во Сингапур. Таа е седма тенисерка,...

Повеќе
October 1, 2017 - 0 Коментари

За прв пат од 2013 година, кога Марион Бартоли триумфираше во “Вимблдон”, Французинка може да се пофали со навистина значаен трофеј на најголемата тениска сцена. Каролина Гарсија се избори во драматичен дуел со Ешли Барт...

Повеќе
September 30, 2017 - 0 Коментари

Украинката Катерина Бондаренко ја освои титулата на турнирот во Ташкент по победата во финалето над унгарката Тимеа Бабош со 6:4, 6:4. За Бондаренко, која е рангирана на 133-тото место на светските ВТА ранг-листа, тоа е прв...

Повеќе
September 27, 2017 - 0 Коментари

Официјалната страница на Здружението за женски тенис (ВТА) објави дека четири тенисерку сигурно се квалификуваат за претстојните финалиња на ВТА во Сингапур. Ова се Симона Халеп, Каролина Плишкова, Винус Вилијамс и Елина Свитолина, кои се...

Повеќе
September 25, 2017 - 0 Коментари

Јелена Остапенко ја освои титулата на женскиот тениски турнир во Сеул по победата над бразилката Беатрис Хадад Маја – 6:7 (5), 6:1, 6:4. 20-годишната латвијка, кој претходно оваа сезона триумфираше на Францускиот Опен, ја затвори играта...

Повеќе
September 7, 2017 - 0 Коментари

Гарбин Мугуруса од следниот понеделник ќе се најде на првото место на светската ранг-листа – ВТА. Ова стана јасно откако Каролина Плишкова го напушти УС Опен во четврт-финалето од Коко Вандегеге. Значи, тенисерката од Чешка...

Повеќе
August 21, 2017 - 0 Коментари

Гарбин Мугуруза ја освои титулата на силниот турнир во Синсинати. 23-годишната шпанка ја победи романката Симона Халеп со 6:1, 6:0, со што ја спречи да се качи на врвот на ВТА листата. Халеп ќе беше...

Повеќе
August 14, 2017 - 0 Коментари

Елина Светолинa ја освои својата петта титула уште од сезоната, по триумфoт на Роџерс купот во Торонто. 22-годишната украинка беше убедлива во финалето и ја победи Каролина Возњацки со 1:6, 6:4, 6:1. Со тоа стана...

Повеќе
August 9, 2017 - 0 Коментари

Мајката на италијанската тенисерка Сара Ерани се покажа виновна за позитивниот допинг примерок кој поранешната број 5 во светот го даде. Италијанката беше фатена со летрозол што е лек, кој им се дава на жените...

Повеќе
August 7, 2017 - 0 Коментари

Екатерина Макарова ја победи Јулија Горгес со 3:6, 7:6(2), 6:0 во финалето на турнирот во тенис за жени во Вашингтон. Русинката успеа да направи импресивен пресврт и ја освои својата прва титула на турнир од...

Повеќе
July 31, 2017 - 0 Коментари

21-годишната тенисерка од Чешка Катерина Синиакова го освои вториот турнир на ВТА во кариерата, откако денеска ја победи фаворизираната Каролин Возниацки од Данска со 6:3, 6:4 и го крена трофејот на турнирот во Бостад. Претходна...

Повеќе
July 30, 2017 - 0 Коментари

Претставничката на домаќините Шуаj Пенг го освои по втор пат турнирот во тенис во кинескиот град Жансу со награден фонд од 250 илјади долари. Таа ја победи во финалето јапонката Нао Хибино со 6:3, 6:2 и...

Повеќе