Преглед на "ZRK VARDAR" Tag
October 15, 2017 - 0 Коментари

Вардарки стигнаа до втората победа во вториот натпревар во новата сезона во Лигата на шампиони, по победата со 29:21 на гостувањето кај Турингер. Јованка Радичевиќ заврши со седум гола, а зад неа со по пет...

Повеќе
July 1, 2017 - 0 Коментари

Синоќа во словенската престолнина, Љубљана, беа одредени групите за следната сезона на ЕХФ Лигата на шампионите во двете конкуренции. Нашиот шампион и бранител на титулата, Вардар, ќе се сретне со македонските репрезентативци Кирил Лазаров и Натн,...

Повеќе
June 29, 2017 - 0 Коментари

Македонскиот ракометен шампион ЖРК Вардар донесе нова русинка, а тоа е олимписката и светска шампионка со Русија, Полина Кузнецова! Триесетдесетгодишно лево крило, кое во кариерата освоило многу, се надева на титулите на клупски европски шампион...

Повеќе
June 27, 2017 - 0 Коментари

Македонскиот ракометен шампион, ЖРК Вардар ќе биде носител на една од групите во Лигата на шампионите во сезоната 2017/18. Покрај вардарки во првиот шешир ќе биде и европскиот шампион Ѓер, како и учесниците на минатиот...

Повеќе
June 10, 2017 - 0 Коментари

Популарниот Handball-Planet.com ја објави листата на топ 10 најдобри трансфери за минатата сезона во светот на ракометот кај жените. На втората позиција се најде французинката која го засили македонскиот шампион ЖРК Вардар, Александра Лакрабер, додека...

Повеќе
May 8, 2017 - 0 Коментари

ЖРК Вардар не успеа да го повтори триумфот на Кометал Ѓорче Петров и да стане вториот македонски тим кој го крева трофејот од ЕХФ Лигата на шампионите, откако беа поразени од Ѓер по продолженија со...

Повеќе
May 7, 2017 - 0 Коментари

ЖРК Вардар не успеа да го повтори триумфот на Кометал Ѓорче Петров и да стане вториот македонски тим кој го крева трофејот од ЕХФ Лигата на шампионите, откако денеска беа поразени од Ѓер по продолженија...

Повеќе
May 6, 2017 - 0 Коментари

По трите елиминации по ред во полуфиналето, ракометарките на Вардар конечно обезбедија пласман во финалето откако предмалку со 33-38 ја совладаа екипата на Букурешт. Вардарки победата ја обезбедија уште во првиот дел кој заврши со...

Повеќе
April 26, 2017 - 0 Коментари

Вардарки ја освоија титулата во Регионалната лига по победата во финалето со 27:25 (15:14) над Будуќност. Најдобра ракометарка кај ЖРК Рардар беше словенката Тамара Мавсар со шест гола, а Андреа Пенезиќ даде пет, додека Алексанра...

Повеќе
April 18, 2017 - 0 Коментари

Ждрепката во Виена ги одреди двојките полуфиналето во Будимпешта. Вардарки ќе одат на мегдан со бранителот на титулата ЧСМ Букурешт, додека тимот на Будуќност ќе се сретне со Гиор. Полу-финалето од Фајнал-форот 2017 се игра...

Повеќе
April 15, 2017 - 0 Коментари

ЖРК Вардар и четврти пат по ред ќе игра на завршниот фајнал-фор во Будимпешта, откако повторно победија против дански Мидтјиланд со 26:24, и по победата од 28:26 во Данска обезбедија нов Ф4. Најефикасни во победата...

Повеќе
April 10, 2017 - 0 Коментари

Македонскиот женски ракометен шампион ЖРК Вардар направи голем чекор до нов фајнал фор во ЕХФ Лигата на шампионите, откако во првото четвртфинале славеа во Данска кај Митјиланд со 26:28 (12:18). Амандин Лејно запиша 13 одбрани,...

Повеќе
April 9, 2017 - 0 Коментари

Македонскиот женски ракометен шампион ЖРК Вардар направи голем чекор до нов фајнал фор во ЕХФ Лигата на шампионите, откако во првото четвртфинале славеа во Данска кај Митјиланд со 26:28 (12:18). Андреа Пенезиќ беше најефикасна во победата...

Повеќе
April 4, 2017 - 0 Коментари

Левото крило и десниот бек на ЖРК Вардар, Тамара Мавсар и Барбара Лазовиќ се вратија во словенечкиот Крим по само една година, односно две во Скопје. 26-годишнта Мавсар има 45 настапи за репрезентацијата на Словенија, во кои...

Повеќе
April 1, 2017 - 0 Коментари

Српската репрезентативка Сања Дамјановиќ, по две години го напушти макеоднскиот шампион ЖРК Вардар. Левиот бек ќе продолжи во Унгарија, во тимот од Сиофок. Ова ќе биде шестата земја во која ќе настапува 30-годишната ракометарка, по...

Повеќе
March 11, 2017 - 0 Коментари

Македонскиот женски ракометен шампион ЖРК Вардар ја заврши групната фаза од Лигата на шампионите како прв во групата, откако победи над Турингер со резултат од 36:26 (19:12). Вардарки по двата порази, од Будуќност дома и...

Повеќе