Тенерифе е шампион на ФИБА Лигата на шампионите
Објавено на 01/05/2017 | КОШАРКА, МЕЃУНАРОДЕН СПОРТ

Кошаркарите на Тенерифе, кои беа домаќини на фајнал-фор турнирот, ја освоија титулата во првата сезона на ФИБА Лигата на шампионите. Шпанскиот тим во финалето пред своите навивачи го совлада турскиот Банвит со 63:59.

Третото место го освои екипата на Монако, кој го победи тимот на Венеција со 91:77.

Тагови