Вардар го доби противникот во Лигата на шампионите

Македонскиот шампион Вардар го доби противникот во второто квалификациско коло од Лигата на шампионите. “Црвено-црните” ќе играат против Малме oд Шведска.

Вардар веќе три години по ред се мачи да ја мине оваа фаза, откако лани беше поразен во двочечот со Динамо Загреб, и пред тоа и од Апоел и Стеауа.  Единствено кога Вардар ја мина оваа фаза беше во сезоната 2003/04, кога во првото квалификациско коло го мина Бери, а во второто ја мина големата ЦСКА Москва, но во третото квалификациско коло загуби од Спарта Прага. Во сезоната 2002/03 исто така беше елиминиран во второто коло од полска Легиа.

Натпревари од првото квалификациско коло:

Натпревари од второ квалификациско коло:

Тагови