Вардар со пресврт подобар од Шкендија, Академија Пандев реди победи

Во сабота со почеток од 14.30 часот се одигра 10-то коло во првата македонска фудбалска лига. Лидерот Шкендија загуби на гостувањето кај шампионот Вардар во дербито од колото, а изненадувањето Академија Пандев запиша нова победи, и тоа над Шкупи. Четвртиот Силекс ремизираше си тимот на Скопје кој е последен, додека дербито во другиот дел на Македонија – Пелистер против Победа заврши со победа на битолчани. Работнички запиша нов неуспех, овој пат кај Ренова.

Резултати од 10-то коло во Супер лигата:
Скопје – Силекс 1:1
Академија Пандев – Шкупи 2:0
Ренова – Работнички 3:1
Пелистер – Победа 2:1
Вардар – Шкендија 4:2

Табелата по 10-то коло во Супер лигата:

  1. Шкендија 25
  2. Вардар 19
  3. Академија Пандев 17
  4. Силекс 14
  5. Шкупи 12
  6. Ренова 10
  7. Пелистер 9
  8. Победа 9
  9. Работнички 7
  10. Скопје 5
Тагови