Вардар високо поразен на стартот од Лига Европа

Зенит брзо ја спушти екипата на Вардар од облаците. Македонскиот шампион, кој беше сензацијата во плејофот, елиминирајќи го скапиот Фенербахче, не беше на ниво на неговиот ривал синоќа и беше скршен на Филип Втори со 0:5.

Пред оваа игра Вардар беше во серија од 5 последователни победи на сите турнири и се надеваше дека ќе продолжи со својот добар изглед. Всушност, се случи спротивното, и домаќините одиграа еден од најслабите натпревари во последно време.

Зенит го презеде водството во 6. минута откако Александар Кокорин го погоди голот за 0:1. Подоцна Кокорин повторно го удвои водството на неговиот тим во 21-та минута.

Кокорин исто така беше вклучен во третата цел на Зенит. Во 39-тата минута асистираше за Артем Џуба.

И Бранислав Ивановиќ го запиша своето име меѓу стрелците во 66-та минута.

Финалниот резултат го формира Емилијано Ригони една минута пред крајот.

Сите резултати и стрелци од првиот круг во групите на Лигата на Европа:

19:00 часот:

ВИЉАРЕАЛ – АСТАНА 3:1
1: 0 – Сансоне (16)
1: 1 – Логвиненко (68)
2: 1 – Бакамбау (75)
3: 1 – Черишев (77)

СЛАВИЈА (ПРАГА) – МАКАБИ (ТЕЛ АВИВ) 1:0
1: 0 – Нецид (12)
ДИНАМО (КИЕВ) – СКЕНДЕРБЕГ 3:1
0: 1 – Мускат (39)
1: 1 – Сидорчук (47)
2: 1 – Хуарес Мојс (49)
3: 1- Мокани (65-пенал)

ЈАНГ БОИС – ПАРТИЗАН 1:1
0: 1 – Јанковиќ (11)
1: 1 – Фазноче (14)

ХОФЕНХАЈМ _ БРАГА 1:2
1: 0 – Вагнер (24)
1: 1 – Жоао Карлос (45)
1: 2 – Диего Соуса (50)

ИСТАНБУЛ ББ – ЛУДОРГОРЕЦ 0:0

АВСТРИЈА (ВИЕНА) – Милан 1:5
0: 1- Чалханоглу (7)
0: 2 – Андре Силва (10)
0: 3 – Андре Силва (20)
1: 3 – Борковиќ (47)
1: 4 – Андре Силва (56)
1: 5 – Сусо (63)

Риека – АЕК 1:2
0: 1 – Манталос (16)
1: 1 – Елеаз (29)
1: 2 – Кристопулос (62)

АТАЛАНТА – ЕВЕРТОН 3:0
1: 0 – Масажа (27)
2: 0 – Гомез (41)
3: 0 – Кристал (44)

АПОЛОН – ЛИОН 1:1
0: 1 – Депај (53-пенал)
1: 1 – Корп (90)

ЗЛИН – ШЕРИФ 0:0

КОПЕНХАГЕН – ЛОКОМОТИВ (МОСКВА) 0:0

21:05 часот:

АПОЕЛ (БИЕР ШЕВА) – ЛУГАНО 2:1
1: 0 – Ајнбендер (2)
2: 0 – Цедек (60-автогол)
2: 1 – Цедек (67-пенал)

ФКСБ – ПЛЗЕН 3:0
1: 0 – Будескус (20-пенал)
2: 0 – Будеску (44)
3: 0 – Аликанте (73)

ЦРВЕНА ЗВЕЗДА – БАТЕ БОРИСОВ 1:1
1: 0 – Радовиќ (54)
1: 1 – Синевич (72)

ОЛИМПИК МАРСЕЈ – КОЊАСПОР 1:0
1: 0 – Рами (48)

ВИТОРИЈА (ГИМАРЕШ) – РБ САЛЗБУРГ 1:1
1: 0 – Педрао (25)
1: 1 – Дабур (45)

ЗОРИА (ЛУГАНСК) – ОСТЕРСУНД 0:2
0: 1 – Гадос (50)
0: 2 – Херој (94)

ХЕРТА (БЕРЛИН) – АТЛЕТИК БИЛБОА 0:0

ЗУЛТЕ ВАРЕГЕМ – НИЦА 1:5
0: 1 – Плеа (16)
0: 2 – Плеа (20)
0: 3 – Данте (28)
1: 3 – Данте (46)
1: 4 – Сен Максим (69)
1: 5 – Балотели (74)

ВИТЕСЕ – ЛАЦИО 2:3
1: 0 – Матавш (33)
1: 1 – Пароло (51)
2: 1 – Линсен (58)
2: 2 –  Имобиле (67)
2: 3 – Имобиле (75)

ВАРДАР – ЗЕНИТ 0:5
0: 1 – Кокорин (6)
0: 2 – Кокорин (21)
0: 3 – Џуба (39)
0: 4 – Ивановиќ (66)
0: 5 – Ригони (89)

РЕАЛ СОСЕДАД – РОСЕНБОРГ 4:0
1: 0 – Јортенс (9)
2: 0 – Грмуш (10)
3: 0 – Скеливик (41 автогол)
4: 0 – Јортенс (77)

Од 22:05:

АРСЕНАЛ – КЕЛН 3:1
0: 1 – Кордоба (9)
1: 1 – Колашинац (49)
2: 1 – Санчез (67)
3: 1 – Белерин (82)

Share this post
Tags

Comments are closed.