Верстапен го изненади Хамилтон во Малезија
Објавено на 01/10/2017 | АВТО МОТО, МЕЃУНАРОДЕН СПОРТ

Макс Верстапен победи на возбудливата трка во Малезија, исполнета со многу битки, разочарувања и мали победи за некои. Пилотот на Ред Бул го победи Луис Хамилтон од Мерцедес кој тргна прв, на почетокот од трката и го држеше водството до финалето.

Возачот на Мерцедес остана втор, но го зголеми водството кај пилотите пред Себастијан Фетел, кој беше негов најлош овој викенд. Трет беше Даниел Рикардо со Ред Бул, кој успеа да го задржи Себастијан Фетел зад него во последната етапа од трката. Пилотот на Ферари денес се обиде да го направи невозможното и од последната позиција при лансирањето да се искачи на подиумот. Германецот направи сè за да го спаси викендот за Ферари, но остана на четвртото место.

 

Тагови