Верстапен и Фетел најбрзи на тренинзите во Малезија

Published On 29/09/2017 » 344 Views» АВТО МОТО, МЕЃУНАРОДЕН СПОРТ

Макс Верстапен со Ред Бул беше најбрз на денешната прва сесија во Малезија. Тој направи турнеја на патеката Сепанг за 1:48.962, пред неговиот тимски колега Даниел Рикардо со 0.757 минути. Третиот беше Фернандо Алонсо со Мекларен. Четврти заврши Кими Раиконен со Ферари, по што следи тимскиот колега Себастијан Фетел. Шести и седми останаа Луис Хамилтон и Валтер Ботас, а топ 10 ја затворија Ленс Строу, Пјер Гасли и Сергеј Сироткин.

Себастијан Фетел го забележа најдоброто време во денешната втора бесплатна сесија за Гран-при на Малезија. Лидерот на Ферари покажа силно темпо и ги остави зад себе главните конкуренти на Мерцедес. Најблиску до четирикратниот светски шампион дојде неговиот тимски колега во Скудерија, Кими Раиконен. Втората вежба била прекината дваесет минути пред нејзиниот крај по многу сериозна несреќа со пилотот на Хаас Ромен Грожан. Третиот беше пилот на Ред Бул Даниел Рикардо. Австралиецот беше следен од клубскиот колега Макс Верстапен со четврто време. Фернандо Алонсо продолжува со подобрување на брзината во болидот на Мекларен-Хонда. Шпанецот остана петти. Луис Хамилтон остана шести на 1.4 секунди зад Себастијан, а клубскиот колега во германскиот тим Валтер Ботас успеа да стигне само до седмата позиција. И двајцата пилоти на шампионите се пожалија од недостаток на адхезија и дури во почетокот на сесијата Луис испушти контрола над болидот и се заврти. Истото се случи и со Валтер. Топ десет на табелата по вториот тренинг за Гран При на Малезија се додаваат пилотот на Форс Индија Серхио Перез со осмо време, деветти е Нико Хулкенберг од Рено и десетти Естебан Окон од Форс Индија.

Share this post
Tags

Comments are closed.