Вести НБА
Објавено на 25/09/2017 | КОШАРКА, МЕЃУНАРОДЕН СПОРТ

Долгоочекуваната разделба помеѓу Њујорк Никс и Кармело Ентони конечно се случи. Суперѕвездата има нов тим и неговото име е Оклахома Сити Тандер, каде Ентони ќе го оформи импресивно трио заедно со сегашното лице Расел Вестбрук и друг новопривлечен, но докажан играч – Пол Џорџ. Мело е единствениот играч кој си заминува од Њујорк, како дел од договорот во спротивна насока од ОКС тргнуваат турскиот центар Енес Кантер, крилото Даг МакДермот и избор во вториот круг на Драфтот. Кармело пристигна во Њујорк во 2011 година, со првите осум години професионална кариера во Денвер. Меѓутоа, со Никс, тој никогаш не успеа да постигне нешто сериозно, иако очекувањата на навивачите не беа мали. Во шест цели сезони со него во тимот, Њујорк стигна до плејофот само два пати. Во неговата деби година во “Медисон Сквер Гарден” тој одигра само 27 натпревари во регуларната сезона по трансферот од Нагетс. Тој постигнуваше просечни поени – 22,4 поени, 5,9 скока и 2,9 асистенции. Кармело го напушти Никс по вкупно 412 натпревари во кои постигна 24,7 поени.

Двејн Вејд се согласи со Чикаго за повторно купување на преостанатата година од неговиот договор со Булс. Ветеранот се откажал од $ 8 милиони за сезона 2017/2018. 34-годишната легенда на Мајами го остави Хит да се врати во неговиот роден град, но неговата авантура се покажа како исклучително кратка. За единствената сезона, во која тој ги бранеше боите на својот омилен тим од детството, Вејд запишуваше по 18.3 поени, 4.5 скока, 3.8 асистенции и 1.4 украдени топки во 60 натпревари, а “биковите” отпаднаа уште во првиот круг на Плејофот по 2-4 од Бостон.

Шпанскиот центар Никола Миротиќ потпиша нов 2-годишен договор со Чикаго во национална кошаркарска асоцијација. Натурализираниот црногорец може да добие 27 милиони долари во текот на мандатот на договорот, при што клубот има опција за втора сезона. Миротиќ забележа просек од 10,6 поени и 5,5 скока во последната кампања. Тој играше само во Чикаго во својата тригодишна кариера во НБА, со 218 натпревари во просек од 10,8 поени и 5,3 скока.

Тагови