Вести НБА
Објавено на 27/09/2017 | КОШАРКА, МЕЃУНАРОДЕН СПОРТ

Четири екипи се издвојуват како главни кандидати за привлекување на Двејн Вејд, откако ѕвездата го откупи договорот со Чикаго и ќе биде слободен агент. Според ESPN, првите три во потрагата по Вејд се Кливленд, Сан Антонио и Мајами. Постои опција, во кој и Оклахома Сити може да се вмеша во борбата за неговиот потпис и очекувањата се дека неговата кариера ќе ја продолжи во една од овие четири екипи. Во Кавалиерс, тој ќе се сретне со Леброн Џејмс, со кого освои две титули во НБА, како дел од Мајами. Спарс се сон дестинација за речиси секој во Лигата, со оглед на тренерскиот гениј Грег Поповиќ и севкупните успеси на организацијата, додека Хит секогаш би ја прифатиле легендата со отворени раце.

Ендрју Вигинс е еден од ретките играчи во модерната професионална кошарка и, особено, во НБА, кои не се потпираат на агент кој ги штити нивните интереси. Младата ѕвезда на Минесота има петгодишен договор вреден 148 милиони долари, но не се брза да стави потпис под новиот договор со Тимберволфс. Канадскиот репрезентативец ја испрати својата најдобра сезона во Лигата, во која во 82 натпревари за Минесота имаше просек од 23,6 поени, 2,3 асистенции, 4,0 скока и 1,0 украдена топка. За три сезони како професионалец, Вигинс пропушти само еден натпревар. Тој беше прогласен за број 1 во нацрт-планот во 2014 година од Кливленд, но се најде во Минеаполис како дел од договорот за Кевин Лав. Во дебитантската сезона Ендру беше “Дебитант на годината”.

Крилото на Феникс Санс Ти Џеј Ворен потпиша нов 4-годишен договор со клубот. Договорот изнесува 50 милиони долари и ќе го задржи Ворен во пустинскиот град до 2022 година. Ворен има 3 сезони во НБА зад себе, како средните индикатори вклучуваат 11,2 поени на натпревар. Сепак, Ворен честопати беше следен од повреди, а за тие 3 години во лигата има само 153 игри зад себе.

Тагови