Вести НБА
Објавено на 30/09/2017 | КОШАРКА, МЕЃУНАРОДЕН СПОРТ

Бекот на Оклахома Сити Тандер, Расел Вестбрук, кој е актуелен носител на наградата за “Најдобар најкорисен играч” во НБА, преподпиша за 5 години за сума од 205 милиони долари, соопштија од клубот. Зделката влегува во сила во почетокот на сезоната 2018/19, што значи дека до летото 2023 година Вестбрук ќе заработи 233 милиони во рамките на само наредните 6 години. Вестбрук ја освои наградата за “Најдобар најкорисен играч” во Лигата минатата сезона за прв пат во својата кариера, откако постигна импресивни индикатори од 31,6 поени, 10,7 скока и 10,4 асистенции по натпревар. 28-годишниот Вестбрук игра во НБА од 2008 година, кога беше избран под број 4 во драфтот.

Генералниот менаџер на Сакраменто Владе Дивац потпиша нов договор со клубот од главниот град на Калифорнија. Легендарниот центар договорот ќе го остави до 2020 година, а веста е за иднината на тренерот на тимот, Дејв Јаггер, кој исто така ќе биде дел од Кингс до летото 2020 година. Раководството на клубот ја користи клаузулата во договорот за Егл, кој може автоматски да го продолжи договорот и да го активира, иако има само една сезона на чело на тимот зад него. Дивац ќе ја започне својата трета сезона како генерален менаџер на неговиот поранешен тим, а за Јаггер ќе биде втора година како тренер на Сакраменто по пристигнувањето во Калифорнија од Мемфис.

Тагови