Вести НБА
Објавено на 10/08/2017 | КОШАРКА, МЕЃУНАРОДЕН СПОРТ

Њујорк Никс може да се пофали со уште едно ново засилување пред почетокот на сезоната 2017/18, откако од клубот најавија дека го привлекуваат во составот Мајкл Бијзли. Во овој момент условите на договорот останаа тајна, но по информации на некој медиуми, договорот на 28-годишното крило е за период од една година. Бијзли дебитираше во НБА во сезоната 2008/09 во дресот на Мајами Хит, како уште во прва година снима добри индикатори – 13.9 поени и 5.4 скока по натпревар. Тој останува кај “Жешките” две сезони, по што премина во тимовите на Минесота Тимбервулвс и Феникс Санс. Во 2013-та година повторно се враќа во Мајами, а во 2015-та потпишува со Хјустон Рокетс. Во изминатиот шампионат кошаркарот играше за Милвоки, каде зема учество во 56 дуели и снима зад името 9.4 поени, 3.4 скока и 0.9 асистенции за 16.7 минути по натпревар.

Новото засилување на Мемфис Бен Маклимор ќе треба да одмара во наредните 3 недели поради кршење на ногата. 24-годишниот бек добил фрактура за време на тренингот и веќе претрпе операција, како според лекарите тој ќе може да се врати на кошаркарскиот терен по околу 12 недели. Тоа значи дека Маклимор ќе го пропушти стартот на сезоната во НБА, кој е во втората половина на октомври. Тој премина во составот на Гризлис минатиот месец како слободен агент. Пред тоа тој играше 4 сезони за Сакраменто Кингс, како регистрира зад името 9,4 поени, 2,6 скока и 1,2 асистенции по натпревар во 293 дуелот со екипата на “кралевите”.

Литванскиот репрезентативец Донатас Мотиеунас ја нашушти НБА и ќе преземе нов предизвик во кариерата, откако стана јасно дека 26-годишниот кошаркар ќе игра во кинеското првенство за тимот на Шандонг Голден Старс. Според информациите на медиумите, договорот е за период од една година и е во вредност од 3 милиони долари. Во сезоната 2016/17 Мотиеунасас играше во Њу Орлеанс Пеликанс, како зеде учество во 34 дуели и запиша зад името 4.4 поени, 3 скока и 0,9 асистенции по натпревар. 26-годишниот литванец ја започна професионалната кариера во 2005-та година во Жалгирис Каунас, по што неговата кариера минува низ првенствата на Италија и Полска. Во 2012-та година Донатас дебитираше во НБА со екипата на Хјустон Рокетс, каде играше до летото 2016-та година.

Тагови