Вести НБА
Објавено на 11/08/2017 | КОШАРКА, МЕЃУНАРОДЕН СПОРТ

Дејвид Блат продолжува да очекува нова шанса да се врати во НБА. Тренерот на Израел беше отпуштен од Кливленд Кавалирс во средината на својата втора сезона, а потоа под водство на Тирон Лу, Леброн Џејмс и компанијата дојдоа до првата титула во шампионатот во историјата на клубот. По разделбата со Кавс Блат, се врати во Европа, каде што ја предводеше турската Дариусафака. Претходно во текот на летото, специјалистот одби тригодишен договор од Макаби Тел Авив и избра да продолжи како ментор на Дарусафака во Истанбул. Блат минатото лето, беше еден од главните фаворити за тренерските позиции на Њујорк никс, Хјустон Рокетс и Сакраменто Кингс, но не беше назначен на ниедно од трите места.

Еден од шпанските учесници во Евролигата привлече шампион на НБА со Кливленд Кавалирс. Станува збор за Басконија чие најново засилување е Џордан МакРеј кој има титула во Лигата со Кавс во 2016 година, кога се појавуви во два дуели од плеј-офот заедно до Леброн Џејмс и останатите ѕвезди на тимот од Охајо. Тој има вкупно 59 натпревари за две сезони со Кавс, а во НБА играше и за Феникс Санс.

 

Тагови