Вести НБА
Објавено на 15/08/2017 | КОШАРКА, МЕЃУНАРОДЕН СПОРТ

Њујорк и Хјустон ги обновија преговорите за трансфер на Кармело Ентони, а Рокетс бараат трет тим кој ќе биде вклучен во договорот, за да може тој да стане факт. Ѕвездата на Њујорк ја наврати изјавата дека би ја раскинал клаузулата во договорот, која му забранува негово усвојување во друг клуб, само ако има можност да заигра за Тексашкиот тим. Преговорите беа прекинати по разрешувањето на Фил Џексон и пристигнувањето на Скот Пери како генерален менаџер. Тогаш Никс се надеваше дека ќе го убеди Кармело да остане, но тој остана при своите барања да си замине.

Раководството на Њујорк Никс сосема очекувано ја искористи опцијата да го продолжи договорот на младата ѕвезда на тимот Кристапс Порзингис со уште една сезона до летото 2019 година. 22-годишниот Порзингис има само две сезони во НБА зад себе, но веќе е еден од најпопуларните и најбарани играчи во Лигата. Во 138 натпревари за Никс Порзингис има 16,1 поени, 7,2 скока, 1,4 асистенции и 1,9 блокади просек на натпревар. Во моментов 221-сантиметри високиот Порзингис е заедно со репрезентацијата на Летонија, како се подготвува за Еуробаскетот, кој ќе се одржи во Финска, Романија, Турција и Израел.

Српскиот шампион Црвена Ѕвезда обезбеди втор влез од странство преку овој трансфер прозорец. Претходно во летото, потпиша Доминик Џејмс Фелдин, а сега Матијас Лесор. 21-годишниот французин беше избран од Филаделфија под број 50 во овогодинешниот Драфт, а веќе официјално е играч на белградскиот гигант за следните три години. Лесорот е висок 206 сантиметри и игра подеднакво успешен и како крило и центар. Роден е во Мартиник, а почна во Елан. Во сезоната 2016/2017 е кошаркар на Нант и го заработува Купот на Франција и трофејот во Купот на ФИБА Европа. За 36 натпревари во француската лигата новиот играч на србите запишуваше по 10.2 поени, 7.2 скока и 1.0 блокади во минатата сезона. Во Купот на ФИБА Европа, 9,9 поени, 6,3 скока и 1,4 блокади беа меѓу најдобрите.

Тагови