РАКОМЕТ
March 16, 2019 - 0 Comments

Лутите ривали Пелистер и Вардар во рамките од 14, а воедно и последно коло во младинската супер лига, денес со почеток од 13:00 ч. во спортската сала ,,Боро Чурлевски” во Битола, одиграа натпревар за паметење....

Повеќе
March 16, 2019 - 0 Comments

Во рамките од 18 коло во ракометната супер лига во машка конкуренција, дербито на колото се игра во Битола. Второпласираниот Пелистер во спортската сала ,,Боро Чурлевски”, денес со почеток од 18:30 ч. ја пречекува екипата...

Повеќе
March 13, 2019 - 0 Comments

Натпреварот од 17 коло во Супер лига на мажи, меѓу Прилеп и Пелистер ќе се одигра во Битола, денес со почеток од 18 часот и 30 минути. Поради финансиската состобја која ја треси екипата на...

Повеќе
March 12, 2019 - 0 Comments

Во последниот натпревар од регуларниот дел на СЕХА лигата, ракометатите на Вардар , во Љубишки го совладаа тимот на Извиѓач со 28:31 (10:16). Парондо на овај натпревар не сметаше на своите најдобри ракометари и ги...

Повеќе
March 11, 2019 - 0 Comments

Во рамките од 16 коло, ракометната супер лига во машка конкуренција, во Битола, Пелистер ја пречека екипата на Струга. После четири години поминати во Битола, Реваз Чантурија по расправијата која ја имаше со доскорашниот тренер...

Повеќе
March 11, 2019 - 0 Comments

Во изминатиот викенд во Битола, ракометниот и фудбалскиот клуб Пелистер одиграа натпреварувачки утакмици. Најпрво во 14:00 часот, на стадионот под ,,Тумбе кафе”, во првиот пролетен натпревар, екипата на Пелистер ја пречека екипата Велазерими од Кичево....

Повеќе
March 3, 2019 - 0 Comments

Двете страни не можеа да постигнат гол во првите 5 минути, кога конечно играчот на Работник, Невен Степањевиќ, постигна од 9 метри и го започмна натпреварот. Првиот тајм-аут дојде само по 10 минути, кога Работник...

Повеќе
March 3, 2019 - 0 Comments

Откако ППД Загреб успеа на изненадување на многумина да одигра нерешено 26:26 во гости против унгарскиот Пиг Сегед. И како што претходно се очекуваше, токму загребчани ќе бидат следниот противник на нашиот Вардар во 1/8...

Повеќе
March 3, 2019 - 0 Comments

На денешната прес-конференција во Скопје, официјално е претставен новиот тренер/селектор на машката сениорска репрезентација на Македонија, Данило Брестовац. Данило Брестовац до јуни паралелно ќе извршува две функции – тренер на Металург и селектор на кадетите...

Повеќе
March 2, 2019 - 0 Comments

Екипата на европскиот шампион Монпелје, падна на колена пред се помоќниот Вардар. Екипата на Парондо влезе мотивирано во натпреварот, во кој уште во првото полувреме најави победа на актуелнит европски шампион (16:13). До крајот на...

Повеќе
March 2, 2019 - 0 Comments

Во продолжение од сезоната во рамките од 15 коло во првата македонска ракометна лига, екипата на Пелистер славеше убедливо со 27:36 (14:18). Екипата на предводена од Јошко Петковиќ, најави победа уште во првите минути, па...

Повеќе
March 1, 2019 - 0 Comments

Гуглета и Ѓорѓески денес и официјално потпишаа за РК Пелистер. Официјално денес нови играчи се Даниел Ѓорѓески и Александар Гуглета кои ќе конкурираат првиот за голманската додека вториот за крилната позиција за кој може да...

Повеќе
February 27, 2019 - 0 Comments

Откако Пелистер пред неколку дена се раздели со Реваз Чантурија и на неколку дена до крајот на преодниот рок, екипата на Јошко Петковиќ се соочуваше со голема празнина на десната крилна позиција, бо Битола како...

Повеќе
February 27, 2019 - 0 Comments

Во завршна фаза се групите од Лигата на шампионите од неделата, а последната рунда се игра денес помеѓу Фленсбург и Нант. Тоа ќе биде директен дуел за третото место во групата Б. И германскиот шампион...

Повеќе
February 26, 2019 - 0 Comments

Екипата на Веспрем запиша уште една убедлива победа на домашен терен во унгарскиот шампион против екипата на Егер. Левото крило на Македонија, Дејан Манасков иако Веспрем славеше со високи 45-31, сепак тој беше творец на...

Повеќе
February 26, 2019 - 0 Comments

Ракометната екипа на Барселона, ова сезона не ги крие своите амбиции и силно атакува на сите трофеи. За доминантноста на каталоците во Европа но и во Шпанија, говори податокот што каталонците покрај тоа што се...

Повеќе